fundacja mikolaja     boton azul    pilecki patron4
         
1a 8 6  6  5
czwartek, 23 listopad 2017 08:05

Spotkanie mieszkańców internatu ze strażakami OSP z Ciechanowca

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W godzinach wieczornych w środę 22 listopada nasza młodzież gościła w Internacie strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciechanowcu. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu mieszkający w Internacie uczestniczyli w pogadance, którą prowadzili strażacy ochotnicy Paweł Kryński, Tomasz Szcześniak oraz Michał Kurowicki.

 

Mieszkańcy Internatu utrwalili numery alarmowe 998 i 112 i dowiedzieli się, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną. W trakcie spotkania strażacy przybliżyli młodzieży, na czym polega praca strażaka i przekazali cenne wskazówki. Okazało się, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów. Straż pożarna pomaga ludziom podczas wypadków samochodowych i powodzi oraz prowadzi wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Interwencje te są bardzo niebezpieczne i wymagają niecodziennej odwagi.  

Następnie strażacy zaprezentowali ekwipunek medyczny, który używają podczas akcji. Uczniowie zostali również zapoznani z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedlekarskiej - oceną sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku, oceną poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych, wezwaniem pomocy, podstawami podtrzymywania życia (resuscytacja, reanimacja) i niedopuszczeniu do powstania dalszych powikłań do czasu przybycia lekarza lub karetki pogotowia ratunkowego. Strażacy zaprezentowali również podstawowe zasady postępowania w przypadku omdlenia, ataku padaczki, krwotoku, zranienia, złamania kończyny, oparzenia czy zakrztuszenia. Po prezentacji młodzież chętnie ćwiczyła wykonywanie czynności ratunkowych, jak i też czynności reanimacji na fantomie.

Dzięki spotkaniu z wyjątkowymi gośćmi uczniowie utrwalili sobie wiadomości na temat bezpiecznych zachowań i zapobiegania sytuacjom zagrażającym życiu. W podziękowaniu za cenną wiedzę i pokaz młodzież wręczyła strażakom skromne upominki.

Czytany 1987 razy

logofooter

Kontakt

Zespół Szkół
Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu


  • Telefon Dyrektor
    mgr Eugeniusz Święcki
    (86) 277 11 35
Top