piątek, 16 luty 2018 06:48

Walentynki

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

„Zakochani są wśród nas,

zakochani pierwszy raz,

tak po prostu bez pamięci zakochani…”

 

Walentynki są świętem znanym w Europie już od średniowiecza, jednak Polska dołączyła do grona państw obchodzących święto zakochanych znacznie później, bo dopiero w latach 90 XX w.  Patronem wszystkich zakochanych i poszukujących miłości jest  św. Walenty. We Włoskim mieście Terni znajduje się bazylika jego imienia , gdzie na srebrnym relikwiarzu ze szczątkami patrona umieszczono inskrypcję "Święty Walenty - patron miłości". Co roku w niedzielę poprzedzającą dzień 14 lutego przybywają tam pary narzeczonych z całych Włoch i świata, w celu złożenia przyrzeczenia miłości.

Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, stąd też  kojarzymy je  z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros czy Pan.  

Wielu z nas w wieku 15-19 lat przeżywa pierwszą wielką miłość, dlatego też 14 luty jest w naszej szkole dniem , który obchodzimy w sposób wyjątkowy. Z tej to okazji uczniowie klasy I Szkoły Branżowej I stopnia z wychowawczynią - panią Magdaleną Wiercińską oraz uczniowie klas  II i III Zasadniczej Szkoły Zawodowej wraz z wychowawcami -panią Karoliną Faszczewską i panią Dorotą Mlonek postanowili umilić wszystkim zakochanym czas spędzony w szkole poprzez wszechobecne walentynkowe dekoracje. Od zeszłego tygodnia do waszej dyspozycji jest też poczta Walentynowa, ponieważ, jak wiecie, stałym elementem Walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie  ozdobnych karteczek opatrzonych wierszykiem, a często też miłosnym wyznaniem.  

Wprawdzie w naszej szkole nie brakuje wielu zakochanych par, jednak mamy nadzieję, że Walentynki sprawią, że będzie ich jeszcze więcej, bo w końcu to tydzień, kiedy „love is in the air”!

Czytany 2402 razy

logofooter

Kontakt

Zespół Szkół
Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu


  • p. o. Dyrektora Szkoły
    mgr Ewa Radziszewska
    (86) 277 11 35
Top