poniedziałek, 19 marzec 2018 06:42

„Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Słowa Jana Sobolewskiego z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza dotyczące strzeżenia pamięci o „narodowej sprawy męczennikach” stały się mottem spotkania uczniów klas IB LO i IV OSSP z Sybirakami, którzy odwiedzili naszą szkołę 12 marca 2018 roku. Byli to Prezes Ciechanowieckiego Koła Związku Sybiraków Pan Janusz Niewiarowski oraz dwaj jego członkowie: Pan Tadeusz Koc i Pan Tadeusz Manturo.

Jako pierwszy zabrał głos Pan Janusz Niewiarowski, który poinformował, że głównym celem reaktywowanego w 1988 roku Związku Sybiraków jest przechowanie pamięci o tych Polakach, którzy za wierność swojej Ojczyźnie znaleźli się na tzw. „nieludzkiej ziemi”z rozkazu carskiego (konfederaci barscy, uczestnicy powstań: kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego), a następnie – stalinowskiego (żołnierze internowani we wrześniu 1939 roku, ofiary wywózek na Sybir z lutego i kwietnia 1940 oraz z czerwca 1941 roku, młodzi mężczyźni wcieleni do Armii Czerwonej, a także działacze AK-owskiego podziemia prześladowani po zakończeniu II wojny światowej).

Wszyscy trzej Panowie jako dzieci zostali wywiezieni na Sybir wraz ze swoimi rodzinami. Opowiedzieli nam, jak wyglądała ich podróż na miejsce zsyłki, w jak ciężkich warunkach przyszło im tam żyć i w jaki sposób udało im się powrócić do Polski.

Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy tych wspomnień. Zapadną one głęboko w naszą pamięć. Naszym Gościom podziękowaliśmy za przybycie i prezenty w formie „listów z Sybiru” skromnymi wiązankami kwiatów, życzyliśmy Panom zdrowia i wyraziliśmy nadzieję na kolejne spotkania w przyszłości.

Z kolei Panowie Sybiracy podziękowali nam za zaproszenie i prosili, by przekazać słowa wdzięczności Dyrektorowi Szkoły Panu Eugeniuszowi Święckiemu za wychowywanie młodzieży w duchu patriotyzmu i prowadzenie klas wojskowych. Na zakończenie przypomnieli jeszcze, abyśmy modlili się o błogławieństwo Boże dla domu i ojczyzny otrzymaną od Nich modlitwą.

Czytany 2071 razy

Galeria

logofooter

Kontakt

Zespół Szkół
Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu


  • p. o. Dyrektora Szkoły
    mgr Ewa Radziszewska
    (86) 277 11 35
Top