boton azulfundacja mikolaja

    

 XxY
czwartek, 28 luty 2019 07:20

Spotkanie z Panem Dariuszem Syrnickim-Wiceprzewodniczącym Okręgu Łomżyńskiego Związku Żołnierzy NSZ.

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dnia 27 lutego na terenie naszej szkoły odbyło się spotkanie z Panem Dariuszem Syrnickim-Wiceprzewodniczącym Okręgu Łomżyńskiego Związku Żołnierzy NSZ.

Pretekstem do jego zorganizowania był zbliżający się Dzień Żołnierzy Wyklętych. Tematyka prelekcji skupiała się wokół  działalności niepodległościowego podziemia na terenie województwa podlaskiego. Pan Dariusz w przystępny sposób przybliżył uczniom ZSOiZ obraz historii niezłomnych weteranów, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski. Historia ruchu partyzanckiego, działającego w latach 1944-1947 na terenach podporządkowanych ZSRR, poruszyła wielu spośród nas.  Szczególnie wstrząsnęły nami historie o ludziach okrutnie torturowanych. Pan Syrnicki uświadomił nam, że wielu spośród naszych przodków mogło działać w organizacji tego typu.

Uzupełnieniem historycznej opowieści była prezentacja umundurowania z tamtych czasów na modelach, w których rolę wcielili się Ernest Koziarski oraz uczeń naszej szkoły -Łukasz Murawski (klasa III c).

To wystąpienie uwrażliwiło naszą szkolną młodzież. U wielu z nas pojawiła się refleksja, że Polacy są niezwykle doświadczonym, ale też mężnym narodem.

                                                                                                       Klaudia Deniziak

                                                                                                       Katarzyna Rusiniak

Czytany 1537 razy

Galeria

logofooter

Kontakt

Zespół Szkół
Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu


  • Dyrektor Szkoły
    mgr Łukasz Godlewski
    (86) 277 11 35
Top