środa, 04 grudzień 2019 07:32

Uczniowie naszej szkoły na spotkaniu podsumowującym realizację projektu edukacyjnego IPN - ,,Śladami Bohaterów".

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

29. listopada 2019 r. w siedzibie Oddziału IPN w Białymstoku odbyło się spotkanie podsumowujące projekt edukacyjny ,,Śladami Bohaterów". Wzięło w nim udział czworo uczniów naszej szkoły – Julia Sabak z kl. VI OSSP, Maciej Moczulski z kl. III B LO, Mateusz Kawalec z kl. IIA LO i Wojciech Zwoliński z kl. IIC LO, pod opieką Jolanty Drewnowskiej-Koziarskiej.

 

 

Tematyka realizowanego zamierzenia, w związku z 75. rocznicą bitwy pod Monte Cassino, poświęcona była historii II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. Projekt skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa podlaskiego.
Pierwszą jego część stanowiły spotkania młodzieży z pracownikami OBEN IPN w Białymstoku, podczas których zostali oni zapoznani z tematyką agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 r., losów Polaków w ZSRS oraz szlaku bojowego II Korpusu Polskiego.
Kolejny etap stanowił wyjazd edukacyjny do Włoch na polskie cmentarze wojenne, który odbył się w dniach 25–31 października 2019 roku, w którym uczestniczyli wymienieni wyżej uczniowie.
Ostatni punkt realizacji zamierzenia stanowiło podsumowanie projektu, podczas którego uczniowie przedstawili swoje prace w formie prezentacji multimedialnych, nawiązujące do tematu przewodniego projektu.
Dotyczyły one m.in. żołnierzy II Korpusu Polskiego walczących we Włoszech i tam poległych, a pochodzących z terenu dzisiejszego województwa podlaskiego, ks. Michała Wilniewczyca – kapelana w armii gen. Andersa, a potem opiekuna polskich dzieci w Pahiatua w Nowej Zelandii. Uczniowie przybliżyli również postać, żyjącego w Grajewie, mjr Tadeusza Niedźwiedzkiego, uczestnika walk o Monte Cassino.

Uczniowie naszej szkoły przygotowali na spotkanie prezentację dotyczącą żołnierzy naszego regionu walczących w II Korpusie Andersa i poległych w kampanii włoskiej, pochowanych na cmentarzach wojennych na Monte Cassino, w Loreto i w Bolonii. Na cmentarzach tych spoczywa ponad 60. żołnierzy różnych formacji z okolic Ciechanowca – z powiatów: wysokomazowieckiego, bielskiego (Bielsk Podlaski) i ostrowskiego (Ostrów Mazowiecka). Pochodzą oni m. in. z Ciechanowca, Winnej Poświętnej, Koców Schabów, Pełchu, Głęboczka, Klukowa, Kuczyna, Kulesz Kościelnych, Dąbrowy-Nowej Wsi i Jabłonki Kościelnej. Nasi uczniowie zaprezentowali także wywiady z rodzinami dwóch poległych żołnierzy Korpusu, pochodzących z Kuczyna – kanoniera Józefa Leszaka i starszego strzelca Stanisława Kutesy. Przedstawili wspomnienia, fotografie i dokumenty pozostałe bohaterach. Nasza młodzież świetnie poradziła sobie z wyzwaniem, a jej praca została wysoko oceniona. Jolanta Drewnowska

Czytany 4081 razy

Galeria

logofooter

Kontakt

Zespół Szkół
Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu


  • Dyrektor Szkoły
    mgr Łukasz Godlewski
    (86) 277 11 35
Top