poniedziałek, 03 luty 2020 07:27

Obóz klas wojskowych w Zakopanem

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniach 27-31.01.2020 r. młodzież Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych funkcjonujących w ramach Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu uczestniczyła w obozie szkoleniowym w Zakopanem. Miejscem zakwaterowania naszych pododdziałów był zaprzyjaźniony z naszą szkołą pensjonat „Maria”.

 

To był tydzień pełen niezapomnianych wrażeń dla klas wojskowych. O wyjeździe do Zakopanego marzyliśmy już we wrześniu, aż w końcu udało się wszystko zaplanować. 27 grudnia 83 osobowa grupa naszych uczniów wyruszyła zdobywać szczyty i poznawać topografię terenów górzystych.

Pierwszego dnia zajęć, po zapoznaniu się z mapą i obsługą kompasu, w pełnym umundurowaniu, wyruszyliśmy na zajęcia terenowe. Instruktorzy przeprowadzili zajęcia praktyczne z zakresu:

  • Przemieszczanie się na polu walki: skoki, 3 sposoby czołgania się;
  • Formacje piesze – tylariera, klin, cygaro, diament.
  • Reakcja na kontakt ogniowy z cygara, klina, tyraliery. Obrona okrężna.
  • Przejście przez drogę; kropelkowe, płynne, ABC.

Wieczorem przeprowadzono zajęcia teoretyczne z zakresu: teoria zasadzek, zasadzki planowe; liniowe, L, U, V, X – kształtne, organizacja i cele zespołów ubezpieczenia, szturmowego, wsparcia, zespołu przeszukującego, obserwacyjnego, wysadzającego oraz obezwładniająco-chwytającego i ewakuacyjnego.

Kolejny dzień to kolejne nowe wyzwania, wyruszyliśmy w marsz kondycyjny. Momentami było ciężko, ale warto było narobić sobie odcisków, by móc podziwiać przepiękny krajobraz Doliny Chochołowskiej! A smak szarlotki w schronisku łagodził wszelki ból. Na pewno każdy z nas wspiąłby się tam jeszcze raz by móc, choć jeszcze przez chwilę nacieszyć oko tym pięknym krajobrazem.

Czwarty dzień obozu to kontynuacja zajęć terenowych z instruktorami, na których  doskonaliliśmy umiejętności z zakresu topografii oraz taktyki wojskowej. Wieczorem nadszedł czas na relaks. W tym celu odwiedziliśmy "Termy Chochołowskie". Zabawa była rewelacyjna, a woda w basenie zewnętrznym cieplutka.

Niestety, co dobre bardzo szybko się kończy, lecz wspomnienia zostaną z nami jeszcze na długi czas. Górom mówimy: "Do zobaczenia! Przyjedziemy tu za rok!".

Opiekę podczas obozu sprawowali: Dyrektor ZSOiZ - Pan  Łukasz Godlewski, Pani Magda Kujawska, Pani Katarzyna Rostkowska, Pan Arkadiusz Kendzierski i Pan Paweł Niemyjski.

Dziękujemy instruktorom zajęć wojskowych: Piotrowi Gryboś, Piotrowi Ostrowskiemu i Adamowi Robaczyńskiemu.

Głównym organizatorem obozu był Dyrektor ZSOiZ - Pan  Łukasz Godlewski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Ciechanowiec - Pan Eugeniusz Święcki, którym dziękujemy za znaczne wsparcie finansowe.

Czytany 2242 razy

logofooter

Kontakt

Zespół Szkół
Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu


  • Dyrektor Szkoły
    mgr Łukasz Godlewski
    (86) 277 11 35
Top