środa, 20 maj 2020 12:11

Egzamin dyplomowy - GRAFIKÓW KOMPUTEROWYCH - uczniów klasy VI Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Ciechanowcu.

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Dnia 14 maja 2020 roku miał miejsce w naszej szkole, przy zapewnieniu wszelkich środków ostrożności - egzamin dyplomowy uczniów kończących Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych. Egzamin ten składał się z części teoretycznej, podczas której młodzież pisała egzamin z historii sztuki (ze względu na profil klasy - dotyczący w dużej mierze historii grafiki światowej i polskiej) oraz z części  praktycznej, polegającej na prezentacji projektów graficznych przygotowanych przez uczniów.

 

Młodzież zaprezentowała różnorodne pomysły projektowe. Między innymi: projekt graficzny restauracji w grafice trójwymiarowej z wykorzystaniem specjalistycznych technik tego rodzaju projektowania, projekt logotypu firmy odzieżowej Heaven & Hell stworzony w grafice rastrowej, projekt oraz wizualizację domu i wnętrza w grafice trójwymiarowej, projekt graficzny komiksu przy użyciu tabletu graficznego, wizualizację wnętrza współczesnej szkoły w grafice trójwymiarowej oraz bardzo ciekawy projekt graficzny i poznawczy gry planszowej „Przemierzając Podlasie” - gry o województwie podlaskim oraz historycznej krainie Polski na Nizinie Podlaskiej.        Uczniowie świetnie wywiązali się ze swoich zadań. Po ocenieniu obu części egzaminu przez komisję i przygotowaniu odpowiednich dokumentów – uczniowie otrzymali świadectwa ukończenia Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych, z wyuczonym zawodem plastyka, o specjalności projektowanie graficzne.

Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Ciechanowcu od lat przygotowuje młodzież do zawodu z zakresu grafiki komputerowej. Regularnie organizowane są przez szkołę plenery malarskie na terenie miasta i Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, jak i coroczne plenery wyjazdowe młodzieży: w Zakopanem - 2011 i w 2018 r., w Sandomierzu - 2012 i 2014 r., w Toruniu - 2013 r., w Drohiczynie - 2013 r., Łowiczu i Łodzi – 2014 r., w Gdańsku – 2015 i 2016 r. , w Olsztynie – 2015 r, w Kazimierzu Dolnym i Puławach – 2017 r. oraz plener w Poznaniu w 2019 r. Należy także dodać do wymienionych, trzy polsko-litewskie plenery międzynarodowe zorganizowane we współpracy ze Szkołą Sztuk Pięknych  w Kiejdanach.                                                                                                                                                   

Plonem twórczych zgrupowań i wyjazdów młodzieży z OSSP stały się trzy przekrojowe wystawy dzieł naszych młodych artystów. Wszystkie odbyły się w  ciechanowieckim Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka i zatytułowane były „Plenery uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych”.                                                                                                                                             

Przygotowano także inne wystawy prac naszej młodzieży, np. „Ciechanowiecką Kuźnię Talentów” obejmującą prace dyplomowe absolwentów OSSP oraz prace młodzieży z ostatniej klasy malarstwa, rysunku i rzeźby. Nasza młodzież uczestniczyła także w projekcie „Lumen – Art czyli malowanie światłem”, podczas realizacji którego poznawała techniki witrażownictwa, a efekty swej pracy pokazała na wystawie, pod tym samym tytułem, w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.                           

Dzięki tym wydarzeniom artystycznym nasza szkoła aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i regionu oraz w znacznym stopniu wpływa na jego poziom. Młodzież uzdolniona artystycznie rozwija swoje zainteresowania, szlifuje talenty, poznaje nowe techniki artystyczne i zdobywa nowe umiejętności. Uczy się przydatnego zawodu.

Nasi graficy komputerowi wyjeżdżają ponadto na 2 tygodniowo całkowicie bezpłatne staże i praktyki ZAGRANICZNE, gdzie mają możliwość zdobycia dodatkowych umiejętności, doskonalenia już posiadanych oraz zapoznania się z pracą w danym zawodzie w innym kraju. Oto zrealizowane i planowane działania dla naszych grafików komputerowych w ramach programu Erasmus+:

  • „Europejska Praktyka = Klucz do Rynku Pracy" – staże i praktyki dla uczniów i nauczycieli na terenie Grecji i Hiszpanii w latach 2019 - 2020.
  • „Praktyka czyni mistrza – przez mobilność zawodowe na rynku pracy” – rok szkolny 2019/2020 staże zagraniczne w Grecji i Hiszpanii.
  • „Europejskie kierunki zawodowe” - staże zawodowe na terenie Grecji, Włoch i Hiszpanii na rok szkolny 2020/2021.

Dla uczniów przewidziane są bezpłatne staże zawodowe na terenie Unii Europejskiej w Hiszpanii, Grecji, Portugalii, Włoszech.

1

Zobacz więcej informacji o wyjazdach i galerię zdjęć:

https://www.facebook.com/ZSOiZwCiechanowcu.praktykizagraniczne2018/

https://www.zsoiz-ciechanowiec.pl/images/projektGrecHiszpa2020/Ciechanowiec_ulotka_2019net.pdf

http://www.zsoiz-ciechanowiec.pl/images/projektGrecHiszpa2020/13.%20Ciechanowiec%20-%20broszura%20internet.pdf

Dla młodzieży zainteresowanej poznawaniem technik nowoczesnej grafiki komputerowej i innych technik graficznych - nasz Zespół Szkół ma nową, ciekawą propozycję edukacyjną: TECHNIK GRAFIKI I POLIGRAFII CYFROWEJ. Uczniowie tej specjalności technicznej nabędą umiejętności przygotowania, wykonywania prac graficznych i publikacji cyfrowych oraz drukowania cyfrowego i obróbki druków.

Gratulujemy naszym absolwentom Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych dobrych wyników na egzaminie i ukończenia szkoły, a młodych adeptów zapraszamy do skorzystania z nowej oferty edukacyjnej naszego Zespołu.

Czytany 1611 razy

logofooter

Kontakt

Zespół Szkół
Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu


  • Dyrektor Szkoły
    mgr Łukasz Godlewski
    (86) 277 11 35
Top