BLIŻEJ SIEBIE

W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jarosława Iwaszkiewicza w dniu 2.10.2007 r. gościła 50 osobowa grupa młodzieży z Izraela. Spotkanie z młodzieżą ZSOiZ odbyło się w ramach wspólnie realizowanego projektu „Bliżej siebie”.
W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele, uczniowie oraz zaproszeni goście.
W miłą i przyjazną atmosferę wprowadziły gości oraz gospodarzy przygotowane prezentacje. Młodzież z Izraela zaprezentowała m.in. zwyczaje związane z obchodami święta powitania nowego roku, a ich rówieśnicy ze szkoły w Ciechanowcu w strojach szlacheckich wykonali poloneza, czyli tradycyjny polski taniec.
Okazją do bliższego poznania wspólnej historii była rozmowa z Panią Janiną Żero i Jadwigą Siekierko. Uhonorowane przez Izrael tytułem i medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” opowiadały o losach Polaków i Żydów w trudnym okresie II wojny światowej.
W programie wizyty znalazło się również zwiedzanie znajdującej się w Ciechanowcu synagogi, we wnętrzu której zawieszona została pamiątkowa tablica.
Przyjazd młodzieży izraelskiej do Polski jest częścią programu edukacyjnego, realizowanego w wielu krajach i szkołach. Program ten obejmuje ukazanie młodzieży kulturowego i duchowego bogactwa żydowskiego życia w Polsce przed Holocaustem oraz pozytywnych i negatywnych aspektów stosunków polsko-żydowskich.