poniedziałek, 26 październik 2020 13:41

II Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „πPilecki” połączony z dniem promocji matematyki

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu, pragnąc podkreślić jej wielkie znaczenie w dzisiejszych czasach ma Matematyka, postanowili włączyć w kalendarz imprez szkolnych święto tej dziedziny nauki. Z tego powodu, już po raz drugi w naszej szkole odbył się  „Międzyszkolny Konkurs Matematyczny- πPilecki połączony z dniem promocji matematyki”. Niestety wybuch pandemii COVID-19 pokrzyżował nieco plany i święto matematyki nie mogło odbyć się 13 marca, tak jak pierwotnie planowano, czyli w dniu święta liczby PI.

 

Komisja konkursowa zmieniła więc termin na 21 października i to właśnie w tym dniu do naszej szkoły zawitali zaproszeni goście z pobliskich Szkół Podstawowych, aby zmierzyć się z przygotowanymi zadaniami i wziąć udział w nietypowej lekcji matematyki.

Uczestnicy konkursu zmagali się z arkuszem konkursowym przez 75 min, po czym wprowadzili wyniki do specjalnie przygotowanego na tę okoliczność formularzu w wersji online. Po zakończonej pracy udali się na słodki poczęstunek i chwilę wytchnienia, a komisja, w osobach pani Cecylii Szmurło i pani Karoliny Faszczewskiej, przystąpiła do sprawdzania prac i podsumowania wyników rywalizacji.

W oczekiwaniu na werdykt goście zostali zaproszeni przez uczennice Liceum Ogólnokształcącego z klasy o profilu wojskowo- sportowym, na szczególną lekcję matematyki dotyczącą Kryptografii. Uczennice w ciekawy sposób przedstawiły wykorzystanie matematyki w wojskowości i nie tylko.

Ponieważ w roku 2020 obchodziliśmy 100-lecie Bitwy Warszawskiej, uczniowie klasy wojskowej przygotowali film, opowiadający o tym jak matematyka wpłynęła na losy tego wydarzenia, jak również na losy kolejnej wojny mającej wybuchnąć 19 lat póżniej. W trakcie lekcji uczniowie szkół podstawowych mieli okazję sami zmierzyć się z zakodowanymi wiadomościami, korzystając z szyfru Cezara i alfabetu Morse’a.

Po zakończeniu lekcji nadszedł czas na uroczyste wręczenie nagród i podsumowanie konkursu. Na wstępie głos zabrał Pan Dyrektor Łukasz Godlewski, który podziękował wszystkim szkołom za udział w przygotowanym wydarzeniu oraz pogratulował zwycięzcom. Podkreślił jak ważna w edukacji jest matematyka i jak duże znaczenie dla przyszłości młodych ludzi ma rozwijanie się właśnie w tej dziedzinie nauki. Następnie nastąpiło wręczenie nagród zwycięzcom konkursu.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Godlewska ze Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Bogutach Piankach. Tuż za nią na podium znalezła się uczennica Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu- Zuzanna Boryszewska, która zajęła miejsce II oraz uczennica Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Kościelnej im. Polskiej Organizacji Wojskowej- Natalia Dołęgowska zajmująca miejsce III. Każdy uczestnik konkursu otrzymał drobny upominek, a nauczyciele przygotowujący młodzież- pamiątkowe dyplomy.

Dziękujemy wszystkim szkołom, które wzięły udział w konkursie i obchodziły z nami święto matematyki. Było nam niezmiernie miło spędzić z Wami ten dzień i gościć Was w naszej szkole. Liczymy na to, że odwiedzicie nas ponownie.

Dziękujemy fundacji mBanku, której dotacja  wsparła projekt organizacji tego wydarzenia. Dziękujemy Burmistrzowi Miasta Ciechanowiec- panu Eugeniuszowi Święckiemu za objęcie opieką konkursu oraz wszystkim sponsorom: Zarządowi Banku Spółdzielczego w Ciechanowcu, właścicielom sklepu „U Jana” oraz Panu Patrykowi Koc, za wsparcie, otwarte serce i pomoc w organizacji święta Matematyki.

Czytany 7534 razy

logofooter

Kontakt

Zespół Szkół
Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu


  • Dyrektor Szkoły
    mgr Łukasz Godlewski
    (86) 277 11 35
Top