poniedziałek, 01 marzec 2021 12:41

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Po raz dziesiąty 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.


W tym dniu pamiętamy o tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Badacze podkreślają, iż powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób, walczących w różnych formacjach. Ponadto 20 tys. walczyło w oddziałach partyzanckich. Nie można też zapomnieć, że kilkaset tysięcy osób było odpowiedzialnych za łączność, dostawy, wywiad i zapewnienie schronie-nia walczącym. W kontekście wychowawczym należy podkreślić, iż przeciwko władzy komunistycznej występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych. Było ich łącznie ok. 20 tys.
Pamięć o Bohaterach, których ofiara i poświęcenie stały się fundamentem wolności to nasz patriotyczny i moralny obowiązek. Nasza szkoła od 2018 r. nosi zaszczytne imię Rotmistrza Witolda Pileckiego. Życiorys tego Żołnierza Niezłomnego to piękny przykład biografii prawdziwego Polaka i patrioty, kochającego swój kraj, rodzinną ziemię, język, kulturę, tradycję oraz ludzi, których dane mu było spotkać na swojej drodze. Rotmistrz Witold Pilecki to wyrazisty dowód wierności wyzna-wanym zasadom i ideałom, siły oraz niezłomności. Każdy z nas może odnaleźć w jego sylwetce elementy, które szczególnie warto naśladować. Nasz Patron swoim życiem pokazał, co znaczy być wiernym Bogu, jak dbać o honor, służyć krajowi, wypełniać swe obowiązki wobec ojczyzny i społe-czeństwa. Jego działalność społeczna, troska o wychowanie w duchu patriotycznym i podejście do własnych dzieci pokazują, w jaki sposób można również dzisiaj wychować młode pokolenie Polaków na ludzi świadomych swojej przeszłości, szanujących narodowe wartości, uczciwych, pracowitych i tolerancyjnych. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła może poszczycić się tak wspaniałym Patro-nem. Jako społeczność szkolna staramy się być wierni ideałom i zasadom wyznawanym przez Rotmistrza.
„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest doskonałą okazją do oddania hołdu Bohate-rom, którzy walczyli ze zbrodniczym, komunistycznym systemem. To również dobra okazja do poznawania pięknych życiorysów tych, którzy podobnie jak patron naszej szkoły, należą do zaszczytnego grona „Żołnierzy Wyklętych”.

 

Źródło foto.: www.ciechanowiec.pl

Czytany 853 razy

logofooter

Kontakt

Zespół Szkół
Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu


  • Dyrektor Szkoły
    mgr Łukasz Godlewski
    (86) 277 11 35
Top