środa, 16 czerwiec 2021 06:49

Terenowa lekcja historii: „Ciechanowiec w średniowieczu”

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Uczniowie klasy IA Technikum wzięli udział w terenowej lekcji historii. Miejscem zajęć było centrum Ciechanowca (Plac  3 maja), a także ruiny zamku Kiszków z pocz. XV wieku. Celem zajęć było poznanie przez uczniów zagadnień historii lokalnej oraz emocjonalnego związania ich z historią miasta. 

 

Nasi uczniowie podczas lekcji poznali informacje związane ze średniowiecznymi dziejami Ciechanowca, a także przypomnieli sobie jak ważną role pełniły miasta w wiekach średnich. Ważną kwestią było zrozumienie procesu lokacyjnego miast na terenie średniowiecznej Polski. 

Dzięki wykorzystaniu mapy Ciechanowca, która znajduje się w centrum miasta uczniowie zrozumieli rolę jaka odgrywało centrum w życiu codziennym miasta. Zauważyli również, że do dnia dzisiejszego można odnaleźć w układzie urbanistycznym Ciechanowca ślady jego historii. Wrzecionowate centrum, które jest ułożone równolegle do rzeki Nurzec jest charakterystycznym elementem układu przestrzennego w średniowiecznych miastach. Interpretacja informacji z mapy była jednym z celów zajęć.

Zwróciliśmy także uwagę na relacje pomiędzy miastami, a wsią w średniowieczu. Roli rzemieślników, czy też kupców w życiu codziennym. Uczniowie doskonale poradzili sobie z odnalezieniem możliwych powiązań średniowiecznego Ciechanowca z mniejszymi miejscowościami.

 Zajęcia zostały zakończone obserwacją pozostałości zamku Kiszków, które również są ważnym świadectwem historii Ciechanowca. 

 Lekcja historii zapadnie uczniom w pamięci. Będą oni również patrzeć na Ciechanowiec jako jedno z najstarszych miast Podlasia, które do dnia dzisiejszego oferuje wiele bardzo dobrze zachowanych zabytków. Tych mniej, lub bardziej widocznych dla mieszkańców i turystów.

Czytany 617 razy

logofooter

Kontakt

Zespół Szkół
Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu


  • Dyrektor Szkoły
    mgr Łukasz Godlewski
    (86) 277 11 35
Top