Akademia z okazji upamiętnienia wydarzeń z września 1939 r.

utworzone przez | wrz 29, 2022 | Aktualności, Rok szkolny 2022/2023

Wrzesień to miesiąc szczególny dla historii Polski. W 2022 roku obchodzimy osiemdziesiątą trzecią rocznicę wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się dramatyczną dla Polski kampanią wrześniową, wywołaną agresją dwóch sąsiadów na nasz kraj – atakiem najpierw niemieckiej, a potem sowieckiej armii.
W całej Polsce, we wrześniu, odbywają się uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1939 roku. Nie mogło ich również zabraknąć w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Dnia 27 września 2022 roku uczniowie zgromadzili się na hali sportowej, by wziąć udział w Akademii poświęconej II wojnie światowej.
Po wprowadzeniu sztandaru przez Pana Pawła Niemyjskiego, Pan Dyrektor Łukasz Godlewski powitał wszystkich zebranych i pokreślił potrzebę oddawania czci polskim bohaterom i patriotom poległym w obronie Ojczyzny. Następnie głos zabrał przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Seweryn Lipski. Wprowadził kontekst historyczny uroczystości i zaprosił zebranych do obejrzenia spektaklu. Swoje wystąpienie zakończył słowami: „Pamiętamy o żołnierzach i bohaterach kampanii, którzy wierzyli, że obrona Ojczyzny jest obowiązkiem każdego Polaka. Chcemy, by ta pamięć była trwała.”
Po tym krótkim wprowadzeniu, uczniowie należący do szkolnej grupy teatralnej i chóru, którzy pracowali pod kierunkiem nauczycieli: Jolanty Drewnowskiej- Koziarskiej i Moniki Ilczuk, zaprezentowali społeczności szkolnej program artystyczny poświęcony jednemu z bohaterów czasu II wojny światowej, wybitnemu żołnierzowi i patriocie, patronowi naszej szkoły – Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.
Inscenizacja stanowiła sceniczną dokumentację jego losów, począwszy od epizodów z czasów dzieciństwa, poprzez najważniejsze momenty w życiu, założenie rodziny i gospodarowanie w Sukurczach, dobrowolne pojmanie w Warszawie, przebywanie w obozie koncentracyjnym i ucieczkę z Auschwitz, uczestnictwo w powstaniu warszawskim, aresztowanie, brutalne przesłuchanie, wyrok, pożegnanie z żoną i śmierć w 1948 roku.
Scenariusz został oparty na pamiętnikach rotmistrza, jego listach oraz protokołach z przesłuchań przed komunistycznym sądem. Scenki teatralne przeplatały się z pełnym ekspresji monologiem głównego bohatera, w którego rolę doskonale wcielił się Miłosz Raczkowski z klasy II b. Spektakl wzbogaciły piękne i wymowne pieśni patriotyczne zaprezentowane wraz z układem choreograficznym przez szkolny chór oraz solistki: Julię Sokołowską, Michalinę Lipską oraz Sandrę Jacyniewicz. Stroje, rekwizyty, efekty dźwiękowe, muzyka i gra aktorska młodzieży stworzyły emocjonującą całość.
Spektakl stał się wyjątkową, żywą lekcją historii i patriotyzmu. Ukazał on uczniom patrona naszej szkoły nie tylko jako heroicznego patriotę, „żołnierza wyklętego”, ale również jako realnego człowieka, mężczyznę obdarzonego chęcią życia, działania i zwykłymi emocjami.
Na zakończenie uroczystości cała społeczność szkolna uczciła minutą ciszy pamięć wszystkich bohaterów z czasów II wojny światowej.

Skip to content