• Start
  • /
  • Aktualności
  • /
  • Trzy dniowa wycieczka edukacyjna naszej młodzieży – klas II B LO, II E LO

Trzy dniowa wycieczka edukacyjna naszej młodzieży – klas II B LO, II E LO

utworzone przez | cze 2, 2024 | Aktualności, Wycieczki krajowe

Relacja z pierwszego i drugiego dnia.

Wycieczki szkolne to nie tylko okazja do odpoczynku od codziennych zajęć ale również doskonała możliwość nauki w niekonwencjonalny sposób. Uczniowie z klas licealnych (2b, 2e, 2d, 2a) wzięli udział w wycieczce na Mazury łącząc przygodę i aktywność na świeżym powietrzu z edukacją.

Pierwszego dnia wycieczki uczniowie wyruszyli na rejs statkiem. Młodzież miała okazję wysłuchać ciekawych informacji dotyczących procesów geologicznych, które ukształtowały ten region. Podczas rejsu uczniowie obserwowali i rozpoznawali różnorodne gatunki ptaków oraz dowiedzieli się jaki wpływ mają one na ekosystemy wodne.

W drugim dniu wycieczki odbył się spływ kajakowy rzeką Krutynią. Rzeka meandrująca wśród lasów i łąk była idealnym miejscem do obserwacji roślinności wodnej i okolicznej awifauny.

Po powrocie ze spływu wszyscy uczestnicy zebrali się przy ognisku. Pieczenie kiełbasek i wspólne rozmowy były doskonałą okazją do integracji i dzielenia się wrażeniami. Ostatnim punktem tego dnia były rowery wodne. Ta forma aktywności była nie tylko świetną zabawą, ale również kolejną okazją do poznania flory i fauny mazurskich jezior. 

Relacja trzeciego dnia.

Wizyta w Wilczym Szańcu uczniów klas II B LO, II E LO

W trzecim dniu naszej wycieczki, po części rekreacyjno – sportowej przyszedł czas na wyprawę do Wilczego Szańca. Nazwa „Wilczy Szaniec”, niemieckie „Wolfschanze”, wywodzi się od pseudonimu Adolfa Hitlera. Wilczy Szaniec znajduje się w miejscowości Gierłoż, niedaleko Kętrzyna.

Swoją przygodę z tym niezwykłym miejscem rozpoczęliśmy od spotkania z naszym przewodnikiem – panem Ryszardem. Od razu dało się odczuć, że czeka nas fascynująca lekcja historii. Pan Ryszard poprowadził nas tam, gdzie w II wojnę światową, w tym miejscu mogli być tylko nieliczni. Jak się dowiedzieliśmy, kompleks budynków w Wilczym Szańcu był starannie zamaskowany. Dachy były pokryte ziemią, na których rosła roślinność, a wszystkie ścieżki były przykryte siatkami maskującymi. Bezpieczeństwo zapewniały też pola minowe i zasieki z drutu kolczastego, a cały teren był ogrodzony. To właśnie tu, wśród gęstych lasów Adolf Hitler kazał zbudować swoją główną kwaterę wojenną, z której wydawane były kluczowe decyzje dotyczące działań wojennych i losów podbitych narodów. To właśnie w tym miejscu decydowano na przykład o losach powstańczej Warszawy.

Nasz obszar zwiedzania ograniczył się do pierwszej strefy, znanej jako I Strefa Bezpieczeństwa. W tym miejscu mieszkał Adolf Hitler wraz z najważniejszymi członkami swojej świty – np. Hermannem Göringiem, Albertem Speerem i Heinrichem Himmlerem. W tej strefie mogliśmy zobaczyć między innymi pozostałości po schronie Adolfa Hitlera, schronie Hermanna Göringa oraz domu Hermanna Göringa. Chociaż w 1944 roku na rozkaz feldmarszałka Wilhelma Keitla większość budynków została wysadzona, to do dziś pozostałości po nich robią wielkie wrażenie. Do niektórych, lepiej zachowanych schronów, mogliśmy nawet wejść i doświadczyć z bliska tych monumentalnych konstrukcji.

Wizyta w Wilczym Szańcu przyczyniła się do lepszego zrozumienia lokalnej historii, ale też wpływu, jaki II wojna światowa miała na cały świat. To, o czym w tym miejscu się dowiedzieliśmy, pobudza nas do refleksji nad przeszłością, obecnymi czasami i przyszłością.

Po 2 godzinach lekcji historii przyszedł czas powrotu do Ciechanowca.

Przejdź do treści