Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły mają okazję uczestniczyć w bardzo ciekawej i rozwijającej wymianie międzynarodowej. Dzięki zawiązanej w ubiegłym roku współpracy ze szkołą w Khashuri w Gruzji możemy nawzajem poznać kulturę swoich krajów, odwiedzić ciekawe miejsca i poznać nowych przyjaciół. W tym roku realizację działań projektowych ,,Polsko-Gruzińskie Spotkania Młodzieży – kontynuacja” rozpoczęliśmy w Polsce.
Zimna noc z 19 na 20 września okazała się, dla nas – uczestników, również bezsenną. Z niecierpliwością i podekscytowaniem czekaliśmy na kolegów z Gruzji. O godzinie 3:00 nasi goście byli już w Ciechanowcu. Po krótkim powitaniu zmęczeni wróciliśmy do domów, a towarzyszyli nam już nasi gruzińscy przyjaciele.
Środa, 20 września 2017 r., Ciechanowiec – Muzeum Rolnictwa
Tego dnia oficjalnie powitaliśmy młodzież wraz z towarzyszącymi jej nauczycielami. Uroczystość uświetnił nasz chór szkolny, śpiewając znane wszystkim dobrze światowe przeboje. Po apelu udaliśmy się na obiad do szkolnego internatu, gdzie nasi przyjaciele mogli spróbować tradycyjnych, polskich dań. Mimo rozkapryszonej pogody, zwiedzanie Muzeum Rolnictwa było niezwykłą przyjemnością i pozwoliło zapomnieć o temperaturze na zewnątrz. Wieczorem w naszych domach zapanowała bardzo miła atmosfera. Bariery językowe runęły, a międzynarodowe więzi zaczęły się zacieśniać.
Czwartek, 21 września 2017 r., Białystok, hodowla Alpak w Bujence
Niestety pogoda dalej nie dopisywała. Razem z gruzińskimi kolegami wybraliśmy się do stolicy województwa podlaskiego – Białegostoku. Na początku mieliśmy czas na zakupy, co bardzo spodobało się szczególnie dziewczętom. Po powrocie z galerii, z parasolkami w rękach spacerowaliśmy po ogrodach przy Pałacu Branickich. Nasi goście byli pod wrażeniem architektury barokowej, a sam pałac został uwieczniony na niejednym zdjęciu. W drodze powrotnej odwiedziliśmy hodowlę alpak w miejscowości Sówka w okolicach Bujenki. Mieliśmy okazję nakarmić i pogłaskać te urocze zwierzęta, które, jak się okazało, naprawdę plują. Wieczorem przyszedł czas na zabawę. Wspólna dyskoteka szkolna bardzo nas zjednoczyła. Gruzińscy przyjaciele zmierzyli się w otrzęsinowych konkurencjach z uczniami klas pierwszych. Wesołej i walecznej ekipie naszych gości udało się uzyskać drugie miejsce. Serdecznie gratulujemy! Po rywalizacji wróciliśmy do zabawy przy muzyce. Tańcom nie było końca, ale niestety wybiła godzina 22.00. Zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni wróciliśmy do domów, ponieważ kolejnego dnia czekała nas długa droga.
Piątek, 22 września 2017 r., Warszawa – Ostróda
Do stolicy przybyliśmy bardzo podekscytowani. Pierwszym punktem naszej podróży było Muzeum Powstania Warszawskiego. Mieliśmy okazję przenieść się do tych trudnych czasów II wojny światowej i poznać bolesną, ale i piękną przeszłość naszego narodu. Była to niezwykła lekcja historii, którą na pewno zapamiętamy na długo. Kolejnym punktem naszej wizyty w Warszawie było Centrum Nauki Kopernik. Po wspólnym obiedzie każdy z nas mógł poczuć się jak odkrywca i poznać prawa rządzące światem dzięki przygotowanym w centrum ekspozycjom. Po tej ciekawej i nietypowej lekcji nadszedł czas na ostatni punkt dnia. Dotarliśmy do ośrodka wypoczynkowego „Bajka” w okolicach Ostródy. Zamieszkaliśmy tam w domkach położonych w niezwykle malowniczym otoczeniu lasów oraz jeziora.
Sobota, 23 września 2017 r., Westerplatte, Gdańsk, Sopot
Sobota była dniem bardzo intensywnego zwiedzania. Razem z przewodnikiem odwiedziliśmy Westerplatte oraz Plac Solidarności. Była to ponownie dobra okazja do spotkania z Polską historią, zarówno czasów II wojny światowej, jak też powojennych. Stare Miasto w Gdańsku zrobiło ogromne wrażenie na naszych kolegach. Podziwialiśmy tamtejsze zabytki, kupiliśmy wiele pamiątek, zrobiliśmy także wiele wspólnych zdjęć oraz posłuchaliśmy „Despacito” w wykonaniu gdańskich muzyków. Także widok na Gdańsk z restauracji „Panorama” na 16 piętrze zrobił wielkie wrażenie na wszystkich uczestnikach wycieczki. Pyszny obiad w takim miejscu smakował nam jeszcze bardziej.
Kolejnym punktem naszej wyprawy był Sopot. Tutaj mieliśmy czas dla siebie, dlatego podziwialiśmy piękno Morza Bałtyckiego, spacerowaliśmy po pięknym molo i deptaku. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że w Sopocie niezwykle łatwo jest się zgubić. Drogę do Ostródy umiliły nam wspólne gry oraz próba nauki naszych języków.
Niedziela, 24 września 2017 r., Elbląg, Malbork
Słońce przywitało nas dopiero w Elblągu. Spływ Kanałem Elbląskim był bardzo ciekawym doświadczeniem, a czas spędzony w łodzi minął nam w mgnieniu oka. Nadeszła pora na zwiedzanie Zamku w Malborku, który stał się jeszcze piękniejszy dzięki słońcu, nie opuszczającym nas przez cały dzień. Po zrobieniu wspólnych zdjęć wróciliśmy do Ostródy, gdzie czekał na nas obiad. Potem bawiliśmy się na dyskotece, która była przełomowym momentem tego dnia. Wspólna zabawa oraz śpiewanie ulubionych przebojów spowodowały, że nikt nie chciał wracać do domków. Atmosfera była niezwykła. Dodatkowo, o północy czasu gruzińskiego, celebrowaliśmy urodziny naszych kolegów – Alberto i Giorgiego. Nasze świętowanie przerwały dopiero późna godzina i niska temperatura.
Poniedziałek, 25 września 2017 r., Gierłoż – Ciechanowiec
Po opuszczeniu ośrodka wypoczynkowego wyruszyliśmy do Gierłoży, gdzie zwiedzaliśmy Kwaterę Główną Hitlera – „Wilczy Szaniec”. Mieliśmy okazję przejechać się wozem z tamtych czasów oraz poczuć, jak stwierdził przewodnik: ,,wiatr we włosach, komary w zębach, muchę w uchu”, bo zabytkowy samochód jechał z prędkością aż 40 km/h. Po obiedzie ruszyliśmy do Ciechanowca, nie zapominając o urodzinach naszych kolegów z Gruzji – terenowy urodzinowy torcik bardzo smakował wszystkim. Niestety, uświadomiliśmy wtedy sobie, że jest to ich ostatnia noc spędzona w Polsce.
Wtorek, 26 września 2017 r., Ciechanowiec – Warszawa (lotnisko)
To był trudny dzień. Rano, wspólnie ze społecznością szkolną pożegnaliśmy naszych gości. Na apelu zaprezentowali się zarówno uczniowie naszej szkoły, jak też nasi przyjaciele z Gruzji. Ich narodowy taniec zrobił na wszystkich zebranych wielkie wrażenie, a grupa tancerzy została nagrodzona gromkimi brawami. Zostaliśmy też wprowadzeni w klimat tego kraju również dzięki prezentacji oraz gruzińskiej legendzie opowiedzianej przez jednego z naszych gości. Nie obyło się bez wzruszeń. Obejrzeliśmy bowiem film nagrany podczas naszej wyprawy, a później razem z chórem szkolnym i grupą projektową zaśpiewaliśmy piosenkę „We are the world”. Niechętne wsiadaliśmy do autobusu wiozącego nas i naszych nowych przyjaciół do Warszawy, ponieważ oznaczało to koniec wspólnej przygody w Polsce. Pożegnaniu na lotnisku towarzyszyły smutek i łzy, ale nie zabrakło też radości i nadziei, ponieważ już za klika dni zobaczymy się jeszcze raz, tym razem na gruzińskiej ziemi.
Dyrekcja naszej szkoły oraz wychowawcy i młodzież uczestnicząca w projekcie jeszcze raz dziękują wszystkim zaangażowanym w jego realizację. Wszyscy polscy uczestnicy projektu kierują wyrazy uznania za poświęcony czas i włożoną pracę do Pana Dyrektora Święckiego. Bardzo dziękujemy koordynatorce projektu Pani Cecylii Szmurło oraz Paniom: Grażynie Święckiej, Ewie Radziszewskiej, Ewie Skorupskiej i Panu Łukaszowi Godlewskiemu. Dziękujemy rodzicom, którzy niezwykle życzliwie i gościnnie przyjęli młodzież z Gruzji.
Szczególne słowa podziękowania kierujemy w stronę finansującego projekt Ministra Edukacji Narodowej w Polsce oraz sponsorów Projektu: Pani Marzeny Kryńskiej – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ciechanowcu oraz Pani Heleny Dołęgowskiej – Prezes Banku Spółdzielczego w Ciechanowcu.