• Start
  • /
  • Projekty
  • /
  • Pozaformalna edukacja młodzieży z Technikum na terenie Italii

Pozaformalna edukacja młodzieży z Technikum na terenie Italii

„Zdobycie nowych kompetencji w ramach ponadnarodowych mobilności”

Technikum im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Ciechanowcu realizuje kolejny projekt! Tym razem otrzymaliśmy dofinansowanie dla projektu pt. „Zdobycie nowych kompetencji w ramach ponadnarodowych mobilności” nr 2021-1-PMU-4311, który jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów”.

Kwota dofinansowania: 172 890,00 PLN

Okres realizacji projektu: 01.03.2023 – 30.06.2023

Głównym i priorytetowym celem przedsięwzięcia jest wzrost i rozwój kompetencji kluczowych 20 uczniów Technikum im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Ciechanowcu, poprzez realizację inicjatyw ponadnarodowych, w tym czternastodniowych mobilności zagranicznych (w tym 2 dni na podróż), które odbędą się we Włoszech w ścisłej współpracy ze szkołą partnerską – LiceoScientificoStatale „Enrico Fermi” z Padwy.

W osiągnieciu celu głównego przedsięwzięcia mają pomóc nam cele szczegółowe:

I. Cele ilościowe:

1.     Realizacja 60-godzinnych szkoleń , które mają przygotować do wyjazdu na mobilność i obejmować swoim zakresem będą m.in. j. angielski, j. włoski, przygotowanie kulturowe oraz doradztwo zawodowego.

2.     Przygotowanie i realizacja 2-tygodniowych programów edukacyjnych w ramach mobilności ponadnarodowych dla 20 uczniów i 4 nauczycieli we Włoszech.

3.     Włączenie w realizacje˛ niniejszego projektu co najmniej 14 uczniów z tzw. mniejszymi szansami, którzy pochodzą z terenów wiejskich, a także posiadają realne problemy na gruncie społeczno-ekonomicznym (są członkami rodzin niepełnych, rodzin o niskich dochodach itp.).

4.     Zdobycie przez 20 uczniów naszej szkoły zestawu kompetencji kluczowych, które pozwolą im łatwiej funkcjonować w ramach dalszej ścieżki rozwoju (edukacji), jak i na polskim i europejskim rynku.

5.     Podniesienie i zwiększenie kompetencji zawodowych przez 4 nauczycieli naszego technikum, dzięki bezpośredniemu uczestnictwu w warsztatach i lekcjach z nauczycielami włoskimi na terenie Włoch.

6.     Przygotowanie we współudziale z włoskim partnerem 20 certyfikatów, które będą potwierdzały udział w projekcie i będą przedstawiać osiągnięte efekty i rezultaty kształcenia.

7.     Zaangażowanie w realizację niniejszego projektu przynajmniej 8 nauczycieli, którzy będą mieli możliwość´ uczestnictwa w projekcie, koordynowania działań projektu, wymianie korzystnych praktyk, narzędzi i metod pracy z uczniami.

8.     Pogłębienie 1 stabilnego i aktywnego partnerstwa ponadnarodowego z włoską szkołą, a także nawiązanie przynajmniej 2 nowych, w kontekście przyszłych inicjatyw edukacyjnych (w tym zawodowych – inne szkoły, lokalni włoscy pracodawcy).

II. Cele jakościowe:

1.     Stworzenie uczniom możliwości konfrontacji siebie, swoich kompetencji i możliwości z oczekiwaniami, jakie ma rynek pracy, co spowoduje, że w przyszłości absolwenci będą posiadać wiedzę na temat oczekiwań potencjalnych przyszłych pracodawców.

2.     Rozwinięcie i poszerzenie wiedzy uczniów w temacie dziedzictwa kulturowego i historycznego Włoch. Wyjazd ten dla dużej ilości uczniów będzie pierwszym wyjazdem za granicę. Pozwoli to rozwinąć im w sobie ciekawość otaczającego nas świata, tolerancję.

3.     Poszerzenie umiejętności językowych uczniów (potwierdzonych zaświadczeniami o odbyciu kursów przygotowania językowego i ponadnarodowej mobilności edukacyjnej) oraz nauczycieli, mających okazje˛ w praktyce wykorzystywać język angielski (będący językiem roboczym projektu i mobilności) i podstawy języka włoskiego (dodatkowo w ramach przygotowań do mobilności oraz uzupełnienia wybranych elementów programu). Pozwoli to stworzyć przekonanie i wyobrażenie, że nasza młodzież jest w stanie sprostać i podołać europejskim rynku edukacji i pracy

4.     Zaangażowanie nauczycieli naszej szkoły w działania niniejszego projektu, w ramach których należeć do nich będzie przeprowadzenie przygotowań, wyjazd na mobilność oraz przygotowanie dokumentacji niezbędnej do realizacji projektu i zarządzania nim, co pozwoli im na zyskanie cennego doświadczenia i zwiększenia tym samym potencjału kapitału ludzkiego szkoły.

5.     Budowanie i rozwijanie europejskiego wymiaru szkoły, w tym poprzez realizację inicjatyw, tworzenie partnerstw i odpowiednie promowanie tego typu projektów, co wpisuje się także w Koncepcję Rozwoju Szkoły i Europejski Plan Rozwoju Szkoły. Dzięki takim działaniom, podpartym przez odpowiednią promocję i upowszechnianie, zachęcamy rodziców i dzieci do wybrania właśnie naszej placówki. W ramach tego podpunktu, chcemy także poszerzyć ofertę edukacyjną szkoły – wprowadzić oddziały dwujęzyczne, których jednym z elementów kształcenia będą stałe wyjazdy zagraniczne dla młodzieży.

6.     Promowanie szans i możliwości jakie oferowane są z wykorzystaniem i udziałem funduszy unijnych. Rodzice i młodzież zazwyczaj nie mają wiedzy jakie projekty powstają właśnie dla nich, a z tego powodu nie uczestniczą w nich i nie rozwijają się tak efektywnie jak mogłoby to być przy zwiększeniu ich świadomości.

7.     Zaangażowanie uczniów, którzy nie będą bezpośrednimi beneficjentami projektu w jego praktyczną realizację czy ewaluację konkretnych działań jak: rekrutacja czy upowszechnianie rezultatów. W ten sposób wpływ projektu będzie jeszcze szerszy.

8.     Rozwój systemów właściwego oceniania, metod certyfikacji oraz walidacji opartych na efektach nauczania oraz stosowanie narzędzi powodujących rozpoznawalność umiejętności i kwalifikacji poza granicami kraju.

9.     Nawiązanie i pogłębienie relacji partnerskich, ponadnarodowych i dbałość o nie, celem utworzenia stałej przestrzeni do wymiany dobrych praktyk, pozytywnych metod edukacji, szkolenia i zdobycia doświadczenia w realizacji projektów ponadnarodowych we współpracy i porozumieniu z doświadczonymi partnerami z Włoch. Owocować to będzie podniesieniem jakości poziomu edukacji w naszej szkole w oparciu o kolejne poznawane, adaptowane i wdrażane innowacje.

Główne działania planowane w ramach projektu:

01.03.2023 – 10.03.2023 – Akcja informacyjna

01.03.2023 – 24.03.2023 – Rekrutacja uczestników (w tym procedura odwoławcza)

05.04.2023 – Podpisanie umów z zakwalifikowanymi uczestnikami

06.04.2023 – 26.05.2023 – Przygotowania do mobilności

28.05.2023 – 10.06.2023 – Ponadnarodowa mobilność edukacyjna we Włoszech (w tym 2 dni podróży)

12.06.2023 – 30.06.2023 – Upowszechnianie rezultatów i ewaluacja projektu

Szczegółowe informacje na temat projektu są dostępne u koordynatora projektu oraz w sekretariacie Dyrektora Łukasza Godlewskiego. 

Skip to content