Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości 

utworzone przez | lis 12, 2023 | Aktualności, Rok szkolny 2023/2024

„ Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska” – to hasło Wincentego Witosa przyświecało uroczystej akademii  z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Dla nas, Polaków, ten dzień – 11 listopada, jest dniem radości, dumy, chwały. Jest dniem, w którym ze wzruszeniem wspominamy, że po 123 latach niebytu nasze państwo – Polska, odrodziło się.

  Aby upamiętnić to ważne wydarzenie uczniowie ZSOiZ w Ciechanowcu przygotowali podniosłą część artystyczną, która w formie podróży do przeszłości przypomniała młodzieży o tragicznych losach naszej ojczyzny od czasów rozbiorów, poprzez powstania, walkę o wolność na froncie I wojny światowej, aż po radosny czas odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

  Akademię rozpoczęto zgodnie z tradycyjnym ceremoniałem od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Pan Dyrektor ZSOiZ w Ciechanowcu, Łukasz Godlewski, wystosował kilka słów do młodzieży przypominając o doniosłości tego listopadowego wydarzenia, a następnie głos zabrała młodzież.

  W przygotowanie uroczystości zaangażowani byli uczniowie klasy II B LO i debiutujący na szkolnej scenie uczniowie klasy I C LO oraz chór ZSOiZ i szkolny zespół rockowy. Młodzież zaprezentowała utwory o wymowie patriotycznej, które wyszły spod pióra polskich poetów.

  • Chórzyści wykonali przygotowaną specjalnie na tę okazję pieśń „Dla Niepodległej szli”.
  • Pojawiły się również dwa utwory solowe w wykonaniu Barbary Średnickiej – „Polskie Skrzydła” z tekstem Ernesta Brylla oraz utwór „ Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”.
  • Zespół rockowy w dynamiczny sposób wykonał utwór „ Nothing gonna stop us now”. Uzupełnieniem i tłem występów artystycznych była prezentacja multimedialna przywołująca najważniejsze wydarzenia historyczne okresu niewoli i niebytu państwa polskiego wykonana przez ucznia Marcelego Wyszyńskiego.

Święto Odzyskania Niepodległości to doskonała okazja, aby krzewić wśród młodzieży postawy patriotyczne, kształtować poczucie tożsamości narodowej i wartościowa lekcja historii, z której płynie przesłanie jak niezłomnym narodem jesteśmy.

  Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości składamy podziękowania.

Skip to content