Dzień Patrona Szkoły

utworzone przez | maj 26, 2023 | Aktualności, Rok szkolny 2022/2023

Dnia 25 maja społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu obchodziła  Dzień Patrona Szkoły – Rotmistrza Witolda Pileckiego.

  Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu nosi zaszczytne imię Witolda Pileckiego od 2018 roku. Był to człowiek ze wszech miar niezwykły. Postać zaliczana przez europejskich historyków do sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu. Pilecki to niezłomny żołnierz, wielki patriota oraz społecznik.  Pomimo że przez długie lata starano się wymazać jego postać z pamięci narodu, dziś jest on traktowany jako niezłomny bohater i wzór dla kolejnych pokoleń.

  W 75 rocznicę jego śmierci w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia pod hasłem „Pilecki – życie wypełnione miłością”. Rozpoczęło ją złożenie kwiatów przez Panią Katarzynę Rostkowską – wicedyrektora szkoły i koordynatora klas wojskowych – Pana Arkadiusza Kendzierskiego przy popiersiu patrona. Następnie uczniowie klasy I B, przy wsparciu solistki – Aleksandry Stryjek, Miłosza Raczkowskiego, który wcielił się w postać Pileckiego oraz uczniów klas wojskowych, zaprezentowali część artystyczną. Program słowno – muzyczny przeprowadził społeczność szkolną przez pełne cierpienia i trudu ścieżki życia rotmistrza. Pokazał jego odwagę, hart ducha, miłość do człowieka, rodziny i ojczyzny.  W programie artystycznym wykorzystano wiersze naszych absolwentów (Anny Szcześniak, Karoliny Kłosowskiej, Michaliny Kursy, Zuzanny Kostro), które powstały w 2018 roku z okazji nadania szkole imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego. Akademię zakończył uroczysty Apel Poległych.

  Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.

Skip to content