21 maja przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny odbyły się centralne obchody Dnia Kadeta. Uczniowie klas wojskowych w obecności szefa CWCR płk Grzegorza Wawrzynkiewicza oddali hołd swoim kolegom sprzed ponad wieku walczącym o polskość Śląska. Kadetom odczytano skierowany do nich list od wicepremiera – ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.
W okresie II Rzeczypospolitej każdego roku 21 maja obchodzono, ustanowiony przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, Dzień Kadeta. W ten sposób oddawano hołd blisko 200 kadetom, którzy uczestniczyli ochotniczo w walkach toczonych w ramach III Powstania Śląskiego, w tym zwłaszcza w okolicach Góry Św. Anny.
Podczas uroczystości kadeci z Pododdziału Reprezentacyjnego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu zaprezentowali się również w pokazie musztry paradnej, po którym otrzymali gromkie brawa, oraz słowa uznania od szefa CWCR.
103 lata temu, w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie. Do największych walk doszło w rejonie Góry Świętej Anny. W bitwie odznaczyli się kadeci, którzy w walkach wzięli udział ochotniczo. To blisko dwustu uczniów szkół kadeckich we Lwowie i Modlinie. Odznaczali się sprytem i brawurą – niejednokrotnie, aby nie odesłano ich do domów zmieniali nazwiska i dodawali sobie lat. Mimo braków w szkoleniu budzili postrach w oddziałach wroga i szacunek wśród Ślązaków. Wielu zapłaciło za to najwyższą cenę. Wśród nich był m.in. Karol Hieronim Chodkiewicz, kadet z Podola, który zginął 21 maja 1921 r. pod Gogolinem nie mając jeszcze 17 lat. Tak narodził się etos kadecki. Był on pielęgnowany w II Rzeczypospolitej, kiedy to 21 maja – rocznica bitwy o Górę Świętej Anny – decyzją Marszałka Piłsudskiego czczony był jako Dzień Kadeta. W latach 1918–1925 utworzono trzy korpusy kadetów:
• Korpus Kadetów Nr 1, utworzony 30 października 1918 w Łobzowie, w 1921 przeniesiony do Lwowa; istniał do 1939 jako Korpus Kadetów nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie;
• Korpus Kadetów Nr 2, utworzony 28 września 1919 w Modlinie, w 1926 przeniesiony do Chełmna, w 1936 przeniesiony do Rawicza i połączony z tamtejszym Korpusem Kadetów nr 3;
• Korpus Kadetów Nr 3, utworzony 1 września 1925 w Rawiczu, w 1936 połączony z Korpusem Kadetów nr 2 w Chełmnie, istniał do 1939 jako Korpus Kadetów nr 2 im. Marszałka Rydza-Śmigłego w Rawiczu. Przedwojenni kadeci okazali się być trwałym elementem struktury wojskowej – a ich późniejsze losy jako żołnierzy Wojska Polskiego potwierdziły ich odwagę i bohaterstwo.





























































