To był tydzień pełen niezapomnianych wrażeń dla klas Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Organizacja obozu trwała już od listopada. 27 stycznia ponad 100 osobowa grupa naszych uczniów, nauczycieli i instruktorów wyruszyła realizować program szkolenia wojskowego, zdobywać szczyty i poznawać topografię terenów górzystych.
Dzień pierwszy i drugi.
Po zakwaterowaniu się w ośrodku wypoczynkowym pełna entuzjazmu młodzież ruszyła na zwiedzanie najbliższej okolicy. Z racji dużej liczby uczestników obozu (ponad 100 osób) podzieliliśmy się na dwie grupy.
W pierwszych dwóch dniach instruktorzy wojskowi zrealizowali z naszymi kadetami zajęcia z zakresu:
- pozycji strzeleckich
- mobilności wojska
- strzelania do celu z broni długiej
- okopanie na polu walki
- topografii
- orientacji przestrzennej
Następnie marsz kondycyjny dla naszych uczniów połączony ze zwiedzaniem gór.
Dzień trzeci (poniedziałek), czwarty i piąty (środa) obozu:
W poniedziałek i środę w podziale na grupy udaliśmy się na zwiedzanie Doliny Chochołowskiej. Momentami było ciężko, ale jak mówili sami uczniowie warto było narobić sobie odcisków, by móc podziwiać przepiękny krajobraz Doliny Chochołowskiej! A smak szarlotki w schronisku łagodził wszelki ból. Na pewno każdy z nas wspiąłby się tam jeszcze raz by móc, choć jeszcze przez chwilę nacieszyć oko tym pięknym krajobrazem.
We wtorek ćwiczyliśmy kondycję i wszyscy razem udaliśmy się na Halę Gąsienicową. Przepiękne widoki polskich gór dodawały naszej młodzieży sił i entuzjazmu.
Wieczorem kolejne zajęcia.
Instruktorzy przeprowadzili od poniedziałku – środy zajęcia praktyczne z zakresu:
- elementy walki wręcz
- szyki piesze i przemieszczanie sie na polu walki
- przygotowanie do prowadzenie ognia w ruchu
- medycyna pola walki
- psychologia pola walki
- przygotowanie fizyczne do prawidłowego utrzymania postaw strzeleckich
- przygotowanie fizyczne pod katem walki wręcz
- praca zespołowa, przygotowanie do współdziałania w zespole
- przygotowanie do prowadzenia działań patrolowych
- praca wychowawcza z młodzieżą – nauka odpowiedzialności za działania swoje i kolegów
- składanie i rozkładanie broni
- przemieszczanie się na polu walki: skoki, 3 sposoby czołgania się
- formacje piesze – tylariera, klin, cygaro.
W czwartek (6 dzień obozu) udaliśmy się na Polanę Szymoszkową aby wjechać wyciągiem krzesełkowym na Gubałówkę. Ze grzbietu góry mogliśmy podziwiać panoramę polskich Tatr i Zakopanego oraz Podhala, Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego wraz z ich słowacką częścią.
Niestety, co dobre bardzo szybko się kończy, w piątek 2 lutego ruszyliśmy w drogę powrotną, lecz wspomnienia zostaną z nami jeszcze na długi czas. Górom mówimy: „Do zobaczenia! Jeszcze tu wrócimy!”.
Opiekę podczas obozu sprawowali: Pan Arkadiusz Kendzierski koordynator klas wojskowych, Pan Bogdan Kacprzuk, Pan Wojciech Włostowski, Pani Snizhana Wojciuk, Pan Łukasz Wojciuk, Pan Piotr Gryboś, Pan Rudolf Topolski.
Głównym organizatorem obozu był Dyrektor ZSOiZ – Pan Łukasz Godlewski oraz Pan Arkadiusz Kendzierski którym dziękujemy za organizację obozu.




























































































