• Start
  • /
  • Aktualności
  • /
  • „Poznaj Polskę” – Wycieczka Lublin – Kazimierz Dolny – Puławy dzień 2

„Poznaj Polskę” – Wycieczka Lublin – Kazimierz Dolny – Puławy dzień 2

utworzone przez | gru 13, 2022 | Aktualności, Rok szkolny 2022/2023

Wycieczka Lublin – Kazimierz Dolny – Puławy

Dzień 2

 

Drugiego dnia zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy do Kazimierza Dolnego. To niezwykle malownicza miejscowość, położona na prawym brzegu Wisły. Jest to prawdziwa perła, jedno z najcenniejszych i najbardziej urokliwych miejsc w Polsce.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od powitana z psem Werniksem, którego posag stoi tuż przy kazimierskim rynku. Żadna wycieczka nie ominie brązowego kundelka, by go pogłaskać po nosie, na szczęście. Zwiedziliśmy kościół Farny, który posiada jedne z najstarszych organów w oprawie modrzewiowej.

Następnie wspięliśmy się na Górę Trzech Krzyży – najwyższe wzgórze Kazimierza. Nazwa wzięła się od krzyży, które upamiętniają zmarłych na epidemię cholery. Pani przewodnik oprowadziła nas po ruinach Zamku Kazimierza Wielkiego. Wysłuchaliśmy również intrygującej legendy, która głosiła, że król wybudował zamek dla swojej ukochanej Esterki. W latach 1509 – 1644 stanowił on siedzibę rodu Firlejów. Kolejnym punktem wycieczki była baszta zamkowa, z której po ekscytującej wspinaczce podziwialiśmy roztaczającą się wspaniałą panoramę Kazimierza Dolnego i małopolski przełom Wisły.

Mimo chłodnej aury podczas zwiedzania rynku, z zaciekawieniem słuchaliśmy przekazu naszej przewodniczki, zwiedziliśmy renesansowy rynek, wokół którego zachowało się kilkanaście kamienic w stylu renesansu – najpiękniejsze polskie Kamienice Przybyłowskie „Pod Świętym Mikołajem” i „Pod Św. Krzysztofem”, Kamienica Celejowska – zwana „Pod Świętym Bartłomiejem” od imienia dawnego jej właściciela Bartłomieja Celeja – znana z najpiękniejszej attyki w Polsce. 
Na małym rynku podziwialiśmy malowniczy zakątek Kazimierza  związany z kulturą żydowską. Naszą uwagę zwróciły odrestaurowane dawne jatki koszerne i synagoga z 1677 roku.

Ostatnim punktem wycieczki był lessowy wąwóz położony w Kazimierzu Dolnym przy ulicy o nazwie Kwaskowa Góra. Malowniczy, pełen odkrytych zbocz lessowych, łącznik między Kazimierzem Dolnym a Jeziorszczyzną.

Czym byłoby zwiedzanie Kazimierza bez spróbowania regionalnych przysmaków?, po udanych zakupach pieczonych kazimierskich kogutów i innych pamiątek, udaliśmy się na zasłużony odpoczynek. Przed nami kolejny dzień i PUŁAWY.

Skip to content