Szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości.

utworzone przez | lis 11, 2022 | Aktualności, Rok szkolny 2022/2023

Narodowe Święto Niepodległości to wielkie święto Polski i Polaków, które upamiętnia wydarzenia, jakie rozegrały się 11 listopada 1918 r.

Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. 10 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, która stała się okazją do wspólnego odśpiewania hymnu oraz zaznaczenia, jak ważną rolę w kształtowaniu tożsamości narodowej odgrywają wartości szczególnie ważne w życiu Polaków: wolność, solidarność, poszanowanie godności i respektowanie praw człowieka. W tym roku hasłem przewodnim były słowa Wincentego Witosa: „Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska”. W scence opartej na fragmentach klasycznego dzieła literatury polskiej pt. „Syzyfowe prace” S. Żeromskiego aktorzy pokazali, że walka o odzyskanie niepodległości przyjmowała różnorodne formy i nie zawsze wiązała się z walką z bronią w ręku. Młodzież mogła także wysłuchać patriotycznych piosenek, tj. „Wolność” M. Grechuty, „Taki kraj” J. Pietrzaka czy „To jest mój dom” My3. Ciekawym uzupełnieniem inscenizacji był teledysk „Białe róże” Małej Armii Janosika oraz występ szkolnego zespołu rockowego, który wykonał dwa utwory o tematyce wolności.

Skip to content