• Start
  • /
  • Aktualności
  • /
  • Udział naszych kadetów w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

Udział naszych kadetów w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

utworzone przez | mar 2, 2023 | Aktualności, Rok szkolny 2022/2023

W dniu 1 marca 2023 młodzież naszych Oddziałów Przygotowania Wojskowego wspólnie z nauczycielami i wychowawcami wzięła udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Niezłomnych). Święto obchodzone jest w Polsce od 2011 roku.

Ciechanowieckie uroczystości odbyły się w miejscu symbolicznie związanym z obchodami tego święta – przy grobie Zygmunta i Lucjana Marchelów żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, na których za prowadzenie działalności na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego została wykonana kara śmierci na mocy orzeczenia Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku z 27 grudnia 1946 r, który jako Sąd Doraźny obradował na sesji wyjazdowej w Wojtkowicach Glinnie.

Bracia Zygmunt i Lucjan Marchelowie dopiero w 2020 roku – po 73 latach od śmierci, zostali pochowani tutaj z należnymi honorami. Następnie zebrani udali się pod pomnik żołnierza Armii Krajowej kapitana Jerzego Nowickiego ps. „Plastuś”, gdzie odmówiono modlitwę i zapalono znicze.

W uroczystościach uczestniczyli najbliżsi krewni Lucjana i Zygmunta Marchelów.

Hołd Żołnierzom Niezłomnym w asyście uczniów klas wojskowych ZSOiZ w Ciechanowcu oddali m.in.

• księża z parafii znajdujących się na terenie gminy Ciechanowiec,

• Aleksandra Łapiak – Poseł na Sejm RP,

• Jolanta Rusiniak – przedstawiciel Rządowego Centrum Legislacji,

• Barbara Szypluk – dyrektor biura Senatora Jacka Boguckiego,

• Bogdan Zieliński – Starosta Powiatu Wysokomazowieckiego,

• Krzysztof Pełszyk – Radny Rady Powiatu Wysokomazowieckiego,

• ppłk. Marcin Michalski Dowódca 15. Batalionu Lekkiej Piechoty Dąbrowa Moczydły,

• Łukasz Godlewski – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu

• Krzysztof Czajkowski – Kierownik KRUS w Wysokiem Mazowieckiem,

• Bogusław Łabędzki główny specjalista do spraw Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Białymstoku,

• Radni Rady Miejskiej w Ciechanowcu na czele z Przewodniczącym Markiem Karolewskim,

• Bożena Dybowska – Kierownik ZOL w Ciechanowcu,

• Adam Dąbrowski – Kierownik Nadzoru Wodnego w Ciechanowcu,

• Marek Klejzerowicz – Komendant Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych,

• Martyna Leszczyńska Dyrektor ŚDS w Radziszewie Starym,

• Ryszard Deniziak i Witold Dąbrowskiego – przedstawiciele zarządu Koła Łowieckiego „Rogacz”,

• dyrektorzy gminnych jednostek organizacyjnych oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Ciechanowcu,

• Sołtysi i Przewodniczący Osiedli z terenu gminy Ciechanowiec poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta i gminy Ciechanowiec.

Apel Poległych przeprowadzili uczniowie klas Oddziałów Przygotowania Wojskowego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu. Serdecznie dziękujemy naszej młodzieży za zaangażowanie, promowanie wartości patriotycznych i pielęgnowanie tożsamości narodowej.

 

Skip to content