Wycieczka edukacyjna szlakiem synagog żydowskich w Ciechanowcu

utworzone przez | wrz 30, 2022 | Aktualności, Rok szkolny 2022/2023

W dniu 26.09.2022 r. młodzież z naszego Internatu wybrała się na wycieczkę edukacyjną po Ciechanowcu pod opieką Wychowawców. Wędrowaliśmy szlakiem dawnych synagog żydowskich świadczących o obecności społeczności żydowskiej w naszym mieście. Dawna synagoga jest jednym z nielicznych śladów obecności Żydów w Ciechanowcu. Spośród sześciu istniejących w XIX w. domów modlitwy zachowała się tylko jedna synagoga. Parter synagogi pochodzi z XVIII w., natomiast  nadbudowane piętro oraz poddasze pochodzą z lat 20 XX wieku. Synagoga w czasie II wojny światowej została zdewastowana. W roku 2008 odsłonięto tablicę  upamiętniającą żydowskich mieszkańców Ciechanowca umieszczoną na budynku synagogi na pamiątkę kolejnej rocznicy likwidacji getta. W roku 2010 wyremontowano wnętrze budynku i przeznaczono na siedzibę Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. Poznaliśmy małe miasteczko o bardzo ciekawej historii i wielu zabytkach w pobliskiej okolicy.  Podczas wycieczki dopisała nam słoneczna pogoda więc spacerkiem udaliśmy się także nad Zalew w naszym mieście i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Dziękujemy Panu Piotrowi Filińskiemu – przewodnikowi MOSiR, który przybliżył nam historię jednego z   wielu zabytków w naszym mieście.

 

Skip to content