Wycieczka klasy 3B Liceum w Tatry i Pieniny

utworzone przez | paź 3, 2023 | Rok szkolny 2023/2024

„W góry! W góry, miły bracie!
Tam swoboda czeka na cię”

„Pieśni o ziemi naszej” Wincenty Pol

Dlaczego mamy chodzić w góry?

 Znany pisarz i miłośnik gór Jalu Kurek dowodzi, że udajemy się tam „po ważne, choć niewymierne wartości, które wzbogacają życie zewnętrzne i wewnętrzne każdego człowieka”.

Ponadto chodzimy po górach „po oddech, wzruszenie, zachwyt, spokój, zdrowie, uśmiech, przeżycie, uniesienie”
                       W dniu 18.09.2023r. uczniowie klasy III b,  wraz z wychowawcą p. Tomaszem Chomiczem oraz p. Leszkiem Pietrzykowskim,  udali sie na wycieczkę w Tatry i Pieniny. Pełna niesamowitych wrażeń i atrakcji wyprawa zakończyła się 22 września.
                       Już o 8.00 punktualnie stawiliśmy się na zbiórce przed szkołą, by za chwilę odjechać autobusem w kierunku Krakowa. Właśnie to miasto było pierwszym punktem naszej wycieczki. Przez około 2h miło spędziliśmy tam czas podziwiając zabytki Starego Miasta: Sukiennice, Kościół Mariacki, Bramę św. Floriana. Byliśmy też na Franciszkańskiej 3. Na Krakowskich Plantach spotkaliśmy wybitnych polskich matematyków szkoły lwowskiej – Stefana Banacha i Otto Nikodyma.  W godzinach wieczornych zakwaterowaliśmy się w Pensjonacie w Zakopanem, gdzie zjedliśmy obiadokolację i poszliśmy spać, aby mieć siły na wędrówki w najbliższych dniach.
                       Drugiego dnia wycieczki  o 8:30 mieliśmy spotkanie z panem  Arturem –  przewodnikiem tatrzańskim, który towarzyszył nam przez kolejne dni.  Po omówieniu zasad chodzenia po górach wyruszyliśmy do Doliny Kościeliskiej. Pogoda w tym dniu nie była rewelacyjna, gdyż padała gęsta mżawka, a  mgły otulały wierzchołki szczytów. Przeszliśmy przez Jaskinię Mroźną , a następnie  Wąwozem Kraków doszliśmy do kolejnej jaskini: Smoczej Jamy. Wieczorem odpoczywaliśmy na basenach termalnych.

Przepiękna pogoda towarzyszyła nam w środę, dzięki czemu w pełni zrealizowaliśmy zaplanowany najtrudniejszy etap wycieczki. Wyruszyliśmy z przewodnikiem do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Wejście nie było łatwe, ale możliwość napawania się malowniczą panoramą polskich Tatr zdecydowanie to zrekompensowała. Po męczącym dniu, w ośrodku wypoczynkowym każdy miał czas by złapać oddech, po czym oczywiście wybrać się na Krupówki.
                   W czwartek wyruszyliśmy w Pieniny, gdzie mieliśmy przyjemność spłynąć Dunajcem podziwiając piękny krajobraz Trzech Koron.             

     W piątkowy poranek, mimo pięknej pogody, nikt nie był tak naprawdę szczęśliwy. Każdy  miał w sobie choć trochę żalu, że to już koniec. Jednak wszystko co dobre szybko się kończy. Do Ciechanowca wszyscy wrócili cali i zdrowi z bagażem niesamowitych wspomnień.

     Wycieczka w Tatry i Pieniny to niezapomniana przygoda i dla wielu z nas początek nowych wyzwań.

Uczniowie klasy III B LO

Skip to content