„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci” (Wisława Szymborska)
Zbliża się 1 listopada, Święto Zmarłych. Dzień pełen ciszy, przemyśleń i tęsknoty za tymi, których z nami nie ma. W tym roku uczniowie kl. III B, III D i III E LO wraz z wychowawcami odwiedzili groby zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły, aby zapalić symboliczny znicz. To wyjątkowy czas refleksji, modlitwy i pamięci o tych, którzy odeszli do wieczności. To również święto każdego z nas, aby uświadomić sobie, jak wielkim darem jest życie.


















Klasy 2B LO i 2D LO.
Dnia 28 października 2024 roku uczniowie klas 2b LO i 2d LO wraz z wychowawcami Panią Katarzyną Mróz i Panią Magdą Załuską, korzystając z pięknej jesiennej pogody, wybrali się do miejsca pamięci poświęconemu 36 mieszkańcom Ciechanowca i okolic zamordowanych przez okupantów niemieckich w 1942 roku, znajdującego się w okolicach Kozarzy. Wszystko to z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych, kiedy poza pielęgnowaniem pamięci o bliskich zmarłych, odwiedzaniem ich grobów i dekorowaniem ich pięknymi ozdobami, warto pamiętać też, aby oddać hołd ofiarom mężnych walk o ojczyznę. Młodzież uprzątnęła liście z terenu pomnika, zapaliła znicz i złożyła różę. Poprzez te symboliczne gesty wszyscy udowodnili, że ich pamięć o tych tragicznie poległych osobach nie zostanie zatracona, lecz będzie jeszcze bardziej pielęgnowana.
















Klasa 2d Technikum razem z wychowawcą Panem Bogdanem Tarkowskim udała się do miejsca pamięci jakim jest Pomnik w kształcie otwartej księgi z cmentarza wojennego żołnierzy Wojska Polskiego z okresu I wojny światowej w Ciechanowcu. Młodzież uprzątnęła teren wokół pomnika i poprzez zapalenie znicza oddała hołd poległym.







Klasy 3 A LO i 3 C LO wraz z wychowawcami Panią Magdaleną Kujawską i Panią Lidią Kierzkowską udały się do miejsc pamięci na terenie miasta Ciechanowiec . W tym dniu uczniowie odwiedzili szczególne miejsce pamięci dla ludności lokalnej znajdujące się przy ulicy Wińskiej i Sienkiewicza.
Znajduje się tam Pomnik poległych Polaków w walce za wiarę i naszą Ojczyznę w roku 1920 nad Nurcem a także Krzyż upamiętniający Powstańców z lat 1831 i 1862-1864. Na terenie obiektu położony jest również głaz, który przypomina o mieszkańcach Ciechanowca i okolic zamordowanych przez NKWD pod Zabłudowem. Znajduje się tam również głaz i Krzyże poświęcone Ofiarom Sybiru 1939-1942 ufundowany przez Związek Sybiraków w 1999 r.
Kolejnym niezwykle ważnym punktem naszego wyjścia grupowego było złożenie hołdu przy grobie Braci Marchel – Żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego skazanych na śmierć w 1946 roku przez komunistów.
Odwiedzanie miejsc pamięci to czas zadumy i refleksji nie tylko dla uczniów, ale i dla nauczycieli. To przypomnienie ogromnej odwagi, siły i poświęcenia oraz determinacji naszych Rodaków walczących o wolność naszej Ojczyzny. Uczniowie oddali hołd poległym zapalając znicze i uczcili bohaterów narodowych chwilą ciszy. ‘’Cześć ich pamięci !”











Uczniowie klas 1a i 1b technikum zaangażowali się w porządkowanie Miejsca Pamięci przy ulicy Kuczyńskiej. Ta inicjatywa miała szczególny wymiar. Zorganizowana była w tygodniu, w którym przypada Dzień Wszystkich Świętych, aby uczcić pamięć osób, których życie było związane z naszą lokalną społecznością.
Pod opieką wychowawców i nauczycieli młodzież z zapałem przystąpiła do prac porządkowych. Uczniowie usuwali zalegające liście, zbierali śmieci oraz starali się przywrócić Miejscu Pamięci schludny i estetyczny wygląd. Praca ta była nie tylko okazją do zadbania o ważny punkt naszej społeczności, ale także do nauki szacunku dla przeszłości i refleksji nad przemijaniem.
W szczególności uczniowie skupili się na pomniku poświęconym pomordowanym w 1942 roku mieszkańcom Ciechanowca i okolic, znanym jako Ciarki. Pomnik ten upamiętnia tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w czasie II wojny światowej, przypominając o ofiarach i ich cierpieniach. To ważne miejsce skłania do refleksji nad historią i kruchością ludzkiego życia.









Uczniowie klasy 2B Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej pod opieką wychowawcy Pawła Charubina wzięli udział w wyjątkowej lekcji historii. Z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych, odwiedzili miejsce pamięci w Ciechanowcu, przy ulicy Wińskiej, aby oddać hołd bohaterom, którzy walczyli o naszą wolność.
Wśród obelisków i pomników znajdują się m.in. Pomnik Nieznanego Żołnierza, krzyż upamiętniający Powstańców z lat 1831 i 1862-1864, oraz głaz, który przypomina o mieszkańcach Ciechanowca zamordowanych przez NKWD. Ważnym elementem tego miejsca są również upamiętnienia Ofiar Sybiru z lat 1939-1947, ufundowane przez Związek Sybiraków w 1999 roku. To nie tylko przestrzeń historyczna, ale także symbol społecznej pamięci, w której mieszkańcy Ciechanowca co roku gromadzą się, aby oddać cześć poległym i ofiarom deportacji.
Nasza młodzież postanowiła w sposób aktywny włączyć się w pielęgnowanie tej pamięci. Uczniowie uporządkowali teren pomnika, zapalili znicze i złożyli kwiaty. Dzięki tym gestom, pokazali, że pamięć o tych, którzy oddali życie za Polskę, jest dla nich ważna. Uczcili nie tylko pamięć bliskich, ale także wszystkich, którzy walczyli o naszą ojczyznę.
W tym szczególnym czasie, w którym wspominamy naszych zmarłych, warto pamiętać o bohaterach, którzy poświęcili wszystko dla naszej wolności.












Klasy Oddziałów Przygotowania Wojskowego oraz II E LO.
Klasy II A , II C i II E LO wraz z wychowawcami, w przededniu 1 listopada, odwiedziły grób braci Marchel – żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, skazanych na śmierć – znajdujący się na terenie ciechanowieckiego cmentarza parafialnego oraz Cmentarz Ewangelicki, gdzie z zaangażowaniem wykonywały prace porządkowe i zapaliły symboliczne znicze. Uczniowie pochylili też z szacunkiem głowy nad grobami nauczycieli związanych przez lata z ZSOiZ w Ciechanowcu, a następnie udali się na cmentarz żydowski.
Po uporządkowaniu grobów braci Marchel nasi kadeci Oddziałów Przygotowania Wojskowego zapalili znicze na grobach polskich bohaterów, którzy oddali życie za Ojczyznę. Pamiętamy zarówno o tych, którzy zginęli w walce, jak i wykonując służbę w kraju i za granicą na rzecz państwa polskiego.


















klasa 2 A Technikum odwiedziła natomiast obelisk poświęcony pamięci ofiarom Sybiru w latach 1939-1947r.
Zostały posprzątane liście z terenu pomnika i usunięte chwasty. Na koniec zostały zapalone znicze i postawione kwiaty.



Reprezentacje klas pierwszych : 1A LO, 1B LO i 1C LO udały się na Pałatki w Ciechanowcu.







Klasa 3B Technikum i 3C Technikum.
1 listopada jest dniem, kiedy to Polacy z całego kraju odwiedzają groby swoich bliskich, uczniowie klasy 3b technikum oraz 3c technikum wraz z wychowawcami Panią Marzeną Zawistowską oraz Panią Martyną Zalewską podjęli inicjatywę uprzątnięcia pomnika upamiętniającego zbrodnie hitlerowskie znajdujący się w pobliżu Cerkwi w Ciechanowcu. To działanie nie tylko miało na celu poprawę estetyki miejsca, ale również jest wyrazem szacunku dla historii i pamięci o tych, którzy oddali życie za ojczyznę.
Młodzież, pod okiem nauczycieli, z zapałem zgrabiła liście, usunęła chwasty i oczyściła otoczenie z różnych zanieczyszczeń, a na koniec zostały zapalone znicze. Wspólne sprzątanie to piękny gest, który przyczynia się do zachowania pamięci o tych, którzy odeszli, i tworzy więzi w lokalnej społeczności. Niezmiernie ważne w dzisiejszych czasach jest kształtowanie właściwych postaw obywatelskich, wpajanie szacunku dla tradycji oraz patriotyzmu.











