Udział naszej młodzieży w 12. edycji Narodowego Czytania

utworzone przez | wrz 10, 2023 | Aktualności, Rok szkolny 2023/2024

W sobotnie południe 9 września 2023 r., w wielu miejscach w Polsce i na świecie odbyła się 12. edycja Narodowego Czytania. Uczniowie ZSOiZ wraz z polonistkami – p. Dorotą Mlonek i p. Agnieszką Kostrzyńską czytali fragmenty powieści „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej.

Prezydent RP Andrzej Duda zachęca do aktywnego uczestnictwa w projekcie. W liście dedykowanym do Polaków pisał: „Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności. To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił Prezydent. 

Akcję czytania rozpoczęliśmy w szkole już w czwartek 7 czerwca.

W 2023 roku obchodzimy 160. rocznicę Powstania Styczniowego. W „Nad Niemnem” przewijają się motywy powstańcze, zachęcając nas dziś do refleksji nad tym okupionym ofiarami zrywem narodowym.

Dziękujemy młodzieży, która poświęciła swój wolny czas oraz propaguje czytelnictwo w społeczności lokalnej.

Skip to content