Pięćdziesięciotrzyosobowa grupa uczniów z klas IId LO, IIe LO oraz innych klas ZSOiZ w Ciechanowcu odwiedziła w dniu 7 listopada 2024 r. Warszawę. Opiekunami wycieczki były panie: Agnieszka Kostrzyńska, Grażyna Panas i Magda Załuska. Cel naszego wyjazdu to obejrzenie musicalu „Balladyna” oraz jesienny spacer po cmentarzu powązkowskim w towarzystwie przewodnika.
Musical „Balladyna” okazał się zaskakującą formą lektury dla każdego. To współczesne spojrzenie na dramat Juliusza Słowackiego. Musical o próbie zrozumienia trudnych emocji młodych ludzi, walce z własnym gniewem poszukiwania „siebie” oraz lekarstwa na naprawę relacji z bliskimi. To nietuzinkowa scenografia, zaskakujący scenariusz i emocjonująca muzyka, której kompozytorem jest Szymon Sutor. Spektakl wyreżyserowała Aleksandra Bielewicz, która jest równocześnie autorką scenariusza. Nasz podziw wzbudził profesjonalizm i kunszt młodych aktorów – wielu z nich jest sporo młodszych od nas. To prawdziwe talenty, które, jesteśmy tego pewni, będziemy mogli niebawem podziwiać na deskach wielu teatrów czy na ekranie telewizora. Musical w Teatrze Warszawskiej Akademii Muzycznej to atrakcyjna lekcja języka polskiego.
Po krótkiej „przebieżce” po Galerii Młociny i posiłku pojechaliśmy na Powązki. Pani przewodnik okazała się prawdziwą pasjonatką tej bardzo w Polsce znanej metropolii. Oprowadzała nas alejkami cmentarza zatrzymując się przy grobach bardzo znanych Polaków opowiadając przy tym historie z ich życia i dokonań na rzecz naszego kraju. Widzieliśmy tablice upamiętniające ofiary Katynia z II wojny światowej i ofiary katastrofy smoleńskiej z 2010 roku. Z zadumą patrzyliśmy na miejsca pochówku Wojciecha Bogusławskiego, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego, rodziców Fryderyka Chopina, Jana Kiepury, Władysława Reymonta, Marii Dąbrowskiej, Leopolda Staffa, Marii Kownackiej, Poli Gojawiczyńskiej, Zbigniewa Herberta, Mirona Białoszewskiego, Jana Kilińskiego, byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Wojciechowskiego, byłego Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Stefana Starzyńskiego, Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, Jerzego Waldorffa – inicjatora odbudowy Starych Powązek, Jana Nowaka Jeziorańskiego, Gustawa Holoubka, Hanki Ordonówny, Czesława Niemena, Kaliny Jędrusik, Wojciecha Młynarskiego, Jerzego Połomskiego, Danuty Rinn. Jest rzeczą piękną i szlachetną, że młodzi Polacy mogą pochylić się nad tak wybitnymi postaciami na rozświetlonych zniczami, zadbanych Powązkach.
Artykuł opracowała Pani Grażyna Panas






































