80 rocznica powołania Narodowych Sił Zbrojnych.

W dniu 18 września 2022 r. kadeci ZSOiZ w Ciechanowcu uczestniczyli w Warszawie w obchodach 80 rocznicy powołania Narodowych Sił Zbrojnych.

Uroczystość rozpoczęła się konferencją w Sejmie RP. pt. „80 lat Narodowych Sił Zbrojnych”, następnie w sali przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpoczęła się ceremonia wręczenia odznaczeń dla kombatantów. Następnym punktem uroczystości była msza św. w Katedrze Polowej WP. Kolejny punktem obchodów była Defilada żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, w której wzięli udział również nasi kadeci klas wojskowych. Pododdziały przemaszerowały ulicami Warszawy pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie złożono wieńce i wiązanki.
80 lat temu powołano do życia unikatową w skali Europy formację: Narodowe Siły Zbrojne. Choć formalnie organizację rozwiązano 5 lat później, dla wielu żołnierzy walka rozpoczęła się na nowo, bo po przegonieniu z kraju niemieckiego okupanta przyszło zmierzyć się z nowym – wprowadzającym siłą komunistyczny, radziecki raj.
Narodowe Siły Zbrojne od momentu powstania miały jeden cel – przepędzić z kraju wrogów Polski. Obchody rocznicowe formacji nierozerwalnie związane są z Kościołem, który 80 lat temu dawał nadzieję, że w nierównej walce jest szansa na zwycięstwo.
Narodowe Siły Zbrojne były niezależną organizacją, z własną strukturą, wywiadem i dowództwem. Współpracowały m.in. z Armią Krajową. Według różnych szacunków w szeregach formacji walczyło od 65 do nawet 90 tysięcy żołnierzy. Po zakończeniu wojny w komunistycznej Polsce nie było dla nich miejsca. Żołnierze NSZ byli prześladowani podobnie jak żołnierze Armii Krajowej. Później nie byli nawet uznawani za kombatantów.

Serdecznie dziękujemy naszym uczniom i nauczycielem za godne reprezentowanie naszej szkoły i kultywowanie wartości patriotycznych.

 

Skip to content