21 maja 2026 r. w Pałacu Prezydenckim odbył się I Kongres Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej – pierwsze we współczesnej Polsce ogólnokrajowe spotkanie uczniów i nauczycieli klas mundurowych organizowane pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Kancelarię Prezydenta RP i Radę Młodzieży przy Prezydencie RP oraz współpracujący z nią Związek Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej i Ogólnopolską Radę Klas Mundurowych. Kongres stał się forum dyskusji o przyszłości średniego szkolnictwa mundurowego oraz miejscem prezentacji propozycji zmian przygotowanych przez samych kadetów i uczniów klas Oddziałów Przygotowania Wojskowego.













