• Start
  • /
  • Aktualności
  • /
  • WYCIECZKA NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW ZSOIZ W CIECHANOWCU DO KRAJÓW NADBAŁTYCKICH

WYCIECZKA NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW ZSOIZ W CIECHANOWCU DO KRAJÓW NADBAŁTYCKICH

utworzone przez | paź 17, 2022 | Aktualności, Rok szkolny 2022/2023

W dniach 14-17 października nauczyciele i pracownicy naszej szkoły zwiedzali nadbałtyckie stolice: Rygę, Tallin i Helsinki. W piątek 14 października, wczesnym rankiem uczestnicy wycieczki wyruszyli w podróż do Rygi – stolicy Łotwy. Ryga, to malownicze miasto położone nad rzeką Dźwiną. Po przyjeździe na miejsce nasza grupa wycieczkowa spotkała się z przewodnikiem, z którym zwiedziła Stare Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Uczestnicy wycieczki obejrzeli m.in. Zamek Kawalerów Mieczowych, Dom Bractwa Czarnogłowych, kościoły św. Piotra i św. Jakuba ze słynnym ”Dzwonem Niewiernych Żon”, kamienice mieszczańskie oraz zachowane fragmenty dawnych murów obronnych z Bramą Szwedzką i Bramą Prochową.  W sobotę nauczyciele i pracownicy naszej  szkoły udali się do Tallina – stolicy Estonii, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzili Górne i Dolne Stare Miasto (również wpisane na listę UNESCO), zamek Toompea ze średniowieczną wieżą Długi Herman, Cerkiew Aleksandra Newskiego, ulice – tzw. Długą i Krótką Nogę oraz Rynek Starego Miasta ze średniowiecznym ratuszem miejskim i katedrę luterańską  św. Olafa. W niedzielę zaś grupa podróżowała promem do Helsinek, gdzie zwiedziła położoną na pięciu wyspach fortecę Suomenlinna, zaliczaną do największych tego typu obiektów na świecie. Uczestnicy wycieczki zobaczyli m.in. Pałac Prezydencki, katedrę Uspienską, katedrę luterańską, Plac Senatu, Teatr Narodowy, Gmach Parlamentu oraz kościół wykuty w skale. Ostatnim punktem wycieczki był spacer nadmorską plażą oraz uliczkami Jurmały – znanego łotewskiego ośrodka wypoczynkowego i uzdrowiskowego, położonego wśród sosnowych lasów  z zabytkowymi pensjonatami z przełomu XIX i XX wieku, znanego ze źródeł mineralnych, borowin oraz z płytkich i ciepłych wód Zatoki Ryskiej.

Skip to content