12 i 14 grudnia 2023 r. w ZSOiZ w Ciechanowcu odbyły się warsztaty z anatomii porównawczej kręgowców. W warsztatach udział wzięli uczniowie i uczennice z klasy II E LO o profilu medycznym. Zajęcia prowadzone przez dr n. med. Adama Trzeszczkowskiego, naszego nauczyciela biologii, to połączenie krótkich wykładów dotyczących budowy anatomicznej kręgowców z częścią praktyczną polegającą na samodzielnym wykonaniu sekcji omawianego narządu.
W ramach zajęć uczniowie mieli możliwość poznać szczegółowo budowę anatomiczną serca świni domowej oraz bydła domowego. Podczas samodzielnie wykonywanej sekcji młodzież obserwowała i porównywała komory oraz przedsionki serca, oznaczała naczynia krwionośne takie jak aorta i tętnica płuca. Porównywała wielkość ścian serca po stronie lewej i prawej. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się zastawce dwudzielnej i trójdzielnej oraz zrozumieć ich mechanizm działania.
Wszyscy uczestnicy wzorowo wykonali swoje zadania, zadawali ciekawe pytania i wyciągali interesujące wnioski. Atmosfera sprzyjała zdobywaniu wiedzy a warsztaty dzięki swojej atrakcyjnej formie wzbudziły w uczniach niemałe emocje.
„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”
Nauka przez działanie to metoda, którą można zdefiniować jako uczenie się poprzez doświadczanie, eksperymentowanie i działanie w praktyce. Odgrywa ważną rolę w podnoszeniu motywacji i zaangażowania uczniów, ponieważ umożliwia im łączenie teorii z praktyką, wzbudza ciekawość, zmusza do kreatywnego myślenia oraz stawiania pytań.
Zajęcia są początkiem całego cyklu warsztatów zaplanowanych na rok szkolny 2023/2024 obejmujący takie zagadnienia jak:
- Budowa i rola serca na przykładzie serca świni domowej (Sus domestica) i bydła domowego (Bos taurus taurus)
- Budowa kręgosłupa świni domowej (Sus domestica)
- Budowa i rola układu oddechowego na przykładzie świni domowej(Sus domestica)
- Budowa i rola wątroby oraz woreczka żółciowego na przykładzie wątroby świni domowej (Sus domestica)i kury (Gallus gallusdomesticus)
- Nauka podstawowych ściegów stosowanych w chirurgii ogólnej – zajęcia praktyczne z wykorzystaniem fantomów lub narządów zwierzęcych
Oprócz warsztatów anatomicznych w planach jest także uruchomienie zajęć z genetyki i biologii molekularnej aby jak najlepiej przygotować młodzież naszej szkoły do wymarzonych zawodów medycznych i biologicznych.
Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach naukowych.


















































