Staże zawodowe naszych uczniów na terenie Niemiec

W okresie maja 2022 r.  uczniowie naszej Branżowej Szkoły I Stopnia w Ciechanowcu w ramach współpracy z Hufcem Pracy w Zambrowie i Hufem Pracy Białymstoku odbywali 2-tygodniowy zagraniczny staż zawodowy.

W trakcie stażu zawodowego uczniowie naszej Branżowej Szkoły I Stopnia w Ciechanowcu mogli nieodpłatnie zdobywać cenne nowe umiejętności zawodowe i kompetencje oraz doświadczenia bardzo przydatne na lokalnym i europejskim rynku pracy.

Doświadczenie zawodowe nasi młodzi kucharze i cukiernicy zdobywali w Zakładzie Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina – Branderburgii.

Wyjazd naszych uczniów do Frankfurtu nad Odrą w Niemczech był możliwy dzięki udziałowi w projekcie „Inwestycja w przyszłość – zagraniczne staże zawodowe młodych kucharzy, stolarzy i murarzy w Niemczech” finansowanemu z programu Erasmus +.

Młodzi stażyści pod okiem instruktorów praktycznej nauki zawodu w dziedzinie gastronomii zagłębiali wiedzę na temat kuchni niemieckiej.

W trakcie codziennych warsztatów kucharze przygotowywali dania śniadaniowe oraz obiadowe zgodnie z recepturami niemieckimi m.in.; wypiekali bułki, chleb, smażyli różnego rodzaju tosty, przygotowywali dipy, sosy, pasty, talerze z owocami, warzywami, serami, dania mięsne, ziemniaczane czy rybne oraz zupy krem. Nauczyli się również sporządzać lody oraz rożnego rodzaju desery. Natomiast cukiernicy wypiekali różnego rodzaju ciasta drożdżowe, biszkoptowe, kruche, parzone oraz gofry.

Podczas spotkania z przedstawicielem Niemieckiej Izby Rzemieślniczej dowiedzieli się jak wygląda nauka w dualnym systemie kształcenia w zawodach rzemieślniczych.

W programie kulturowo-językowym, szlifując język niemiecki poznawali region Brandenburgii (w tym Frankfurt i Berlin).

Zwiedzając dwukrotnie Berlin  odwiedzili min; Wyspę Muzeów (Museumsinsel) – słynny kompleks kulturalny z listy UNESCO, Muzeum Figur Woskowych -Madame Tussauds, Muzeum Magii, SeaLife&AquaDom – największe morskie cylindryczne akwarium na świecie.  Odkrywali również kluczowe zabytki Berlina podczas wycieczki statkiem po Sprewie oraz z podziwiali panoramę Berlina z Wieży Telewizyjnej liczącej 368 m, co czyni ją najwyższą budowlą w Niemczech i jedną z najwyższych w Europie.

Wielokrotne wycieczki do centrum Frankfurtu i Słubic pozwoliły młodzieży poznać historię i zabytki tych miast, a rejs barką po Odrze odkryć tamtejszą przyrodę i zwiedzić Dwumiasta z perspektywy rzeki.

Nie zabrakło tez atrakcji sportowych – gry w bowling na kręgielni we Frankfurcie oraz rozgrywek w siatkówkę, bilard i ćwiczeń na siłowni w miejscu zakwaterowania.

Uczestnicy na miejscu pozytywnie zdali egzamin sprawdzający zdobytą wiedzę i nabyte umiejętności zawodowe podczas stażu.

Czeka ich jeszcze raportowanie, spotkania podsumowujące udział w projekcie i upowszechnianie rezultatów wśród społeczności szkolnej i innych instytucji. Dzięki udziałowi w stażach otrzyma certyfikaty oraz Europass Mobilność, który staje się coraz bardziej znanym i cenionym dokumentem u pracodawców.

Pobyt na stażu za granicą dał młodzieży dużo pozytywnych korzyści, poznali nowe technologie, miejsca, ludzi, nauczyli się nowych rzeczy przydatnych w trakcie wykonywania pracy w zawodzie oraz w życiu codziennym. Teraz żyją tylko miłymi wspomnieniami.

Serdecznie dziękujemy Pani Grażynie Dembek (Komendant Hufca Pracy w Zambrowie) za organizację staży zawodowych i sprawowanie opieki nad naszą młodzieżą oraz dyrektorowi naszej szkoły Panu Łukaszowi Godlewskiemu za pomoc w realizacji projektu.

Skip to content