Salutations de soleil France…

Wyjazd w ramach projektu: „Międzynarodowe horyzonty dydaktyczne w ZSOiZw Ciechanowcu”

Źródło finansowania: POWER

Typ akcji:Mobilność kadry edukacji szkolnej

W dniach 18.06-01.07.2017 siedmiu nauczycieli naszej szkoły przeżyło niezapomnianą przygodę w ramach projektu”Międzynarodowe horyzonty dydaktyczne w ZSOiZ w Ciechanowcu”, którą był wyjazd do malowniczego miasteczka uzdrowiskowego Vichy, położonego w środkowej części Francji w rejonie zwanym Owernia.

Podczas pobytu miałyśmy niecodzienną okazję wziąć udział w intensywnym szkoleniu z języka francuskiego na uczelni Cavilam, zapoznać się z kulturą Francji, osłuchać z językiem i poznać historię miasta oraz region, w którym się znalazłyśmy.

Owernia (fr. Auvergne) jest regionem wygasłych wulkanów łączącym krajobrazy malowniczych jezior i rzek z krajobrazami górskimi. Mieszkańcy tego terenu, podobnie do mieszkańców Podlasia, zajmują się głównie rolnictwem. Jednakże ze względu na walory turystyczne i prozdrowotne kraina ta jest również miejscem, do którego chętnie zaglądają ludzie z różnych zakątków świata.

Uczelnia Cavilam, na której dane było nam gościć,jest jedną z najlepszych szkół we Francji specjalizującą się w nauce języka francuskiego. Przez okrągły rok przyjeżdżają tu uczniowie, studenci i nauczyciele z całego świata, aby poprzez pełne zanurzenie w języku francuskim jak najlepiej nim władać. Naszą wykładowczynią była profesor CellineSavin, która podczas codziennych, kilkugodzinnych zajęć uczyła nas, jak pisać, mówić i czytać
w języku francuskim.

Kilkugodzinne zajęcia nie stanowiły jednak całości kursu, a były tylko jego częścią. Tuż po nich pracownicy oraz studenci Cavilam zorganizowali nam „Programmeculturel”- czyli zapoznanie z kulturą, filmem, muzyką, historią, budownictwem, walorami przyrodniczymi terenu etc.

Już pierwszego dnia po przyjeździe studenci uczelni oprowadzili nas po Vichy, opowiadając historię miasta i pokazując najciekawsze jego zakątki. Dowiedziałyśmy się między innymi o prozdrowotnym działaniu wody termalnej, dzięki której Vichy zyskało światową sławę. Wodę, której ujście znajduje się koło gmachu uczelni, podawałaniegdyś ludziom, m. in. Coco Chanel, zanim została sławna. Dowiedziałyśmy się również o historii przepięknego parku leżącego obok rzeki d’Allier. Park ten stworzył Napoleon III, który połączył ze sobą dwa style budowy parku: angielski- o nieregularnej strukturze i francuski- pełen regularności. Dzięki Napoleonowi III Vichy zyskało również wiele pięknych budynków, które w czasie II wojny światowej nie uległy zniszczeniu. Stało się to za sprawą umowy marszałka Philippe’aPétaina z hitlerowcami, w wyniku której powstała Francja Vichy- kolaborująca z III Rzeszą. Jak mówią mieszkańcy- jest to niechlubna plama na karcie historii miasta i kraju.W czasie naszej wycieczki mogłyśmy podziwiać przepiękny budynek opery, kasyno, 3 domy Napoleona III i wiele innych świetnie zachowanych obiektów na terenie miasta.

W trakcie pobytu wzięłyśmy udział w projekcjach trzech filmów francuskich: „RodzinaBellier”, „Asterix i ObelixmissionCleopatre” i „Amelia”. Oglądanie filmów w wersji francuskojęzycznej z napisami po francusku było także doskonałą okazją osłuchania się z językiem.

Podczas dwóch tygodni miałyśmy równieżsposobność zapoznać się z przyrodą, geografią i topografią Owernii. Wyjechałyśmy m. in. nad jezioro wulkaniczne „Gour de Tazenat”, gdzie oprócz wspaniałych widoków mogłyśmy popływać w kraterze wulkanu. W weekend udałyśmy się do oddalonej o 50km od Vichy Vulkanii- parku nauki i rozrywki zajmującego się tematyką wulkanów. Brałyśmy udział między innymi w projekcjach 3D i 4D opowiadających o wulkanach z całego świata. Śladami Juliusza Vernapodążyłyśmy na dno oceanu, do wnętrza ziemi, jak również miałyśmy niespotykaną okazję na lot balonem. Oglądałyśmy z bliska erupcję wulkanu, znalazłyśmy się we wnętrzu tornado i na statku w czasie sztormu. Mogłyśmy dotknąć zastygłej lawy wulkanicznej i kawałka meteorytu. Odwiedziłyśmy również stolicę Owernii- Clermont Ferrand- które jest jednym z najstarszych miast kraju. W tym przepięknym mieście miałyśmy okazję podziwiać m.in. gotycką katedrę Wniebowzięcia NMP, zbudowaną z ciemnego kamienia wulkanicznego, która jest jedyną we Francji „czarną katedrą”, romańską bazylikę Notre-Dame-du-Port, której budowę rozpoczęto w VI wieku, zabytkowe stare miasta Clermont i Montferrand, fontannę Amboise oraz Place de Jaude ze statuą Wercyngetoryskąi Place Delille– miejsce ogłoszenia pierwszej krucjaty. Ciekawostką matematyczną jest, że w tym mieście pracował i żył matematyk i filozof Blaise Pascal. Dziś Clermont słynie z produkcji opon Michelin- jednych z najbardziej znanych na świecie.

Podczas naszego pobytu Francja obchodziła święto muzyki „Fete de la musique”. Było to francuskie powitanie lata. Wielu Francuzów ma tego dnia dzień wolny od pracy, a wieczorem wszyscy wychodzą na ulicę posłuchać muzyki. Wspaniale było spotkać artystów tworzących w różnych gatunkach i śpiewających po francusku. Mieszkańcy Vichy tańczyli na ulicach i wspólnie śpiewali, czemu towarzyszyła ogólna radość.

Próbowałyśmy również regionalnych smaków. Pracownicy Cavilam zorganizowali nam degustację serów, których wysoka jakość jest jedną z rzeczy, którymi szczyci się Owernia. Poza serami, pieczywem i napojami regionu miałyśmy okazję spróbować także „Petit -dejeuner”- śniadania po francusku.

Po dwóch tygodniach intensywne szkolenie dobiegło końca. Smutno nam było opuszczać tak urokliwe miejsce i tak wspaniałych i życzliwych ludzi. Wiedza, którą posiadłyśmy na pewno wkrótce zaowocuje, a wspomnienia i nawiązane przyjaźnie pozostaną w naszych sercach na zawsze.

Au revoir Francjo, Bonjour Polsko!

Skip to content