Szkolenie naszego nauczyciela języka niemieckiego w Regensburgu (Niemcy)

Wyjazd w ramach projektu: „Międzynarodowe horyzonty dydaktyczne w ZSOiZw Ciechanowcu”

Źródło finansowania: POWER
Typ akcji: Mobilność kadry edukacji szkolnej

      W okresie od 17. do 28. lipca odbył się w pięknym, pamiętającym jeszcze czasy Cesarstwa Rzymskiego bawarskim mieście Regensburg kurs dla nauczycieli języka niemieckiego p.t. „Kurs odświeżający dla nauczycieli języka niemieckiego: metodyka i język”. Jednym z uczestników kursu był nauczyciel ZSOiZ w Ciechanowcu Pan Wiesław Susoł. Wyjazd odbył się w ramach projektu ”Międzynarodowe horyzonty dydaktyczne w ZSOiZ w Ciechanowcu” i został sfinansowany ze środków unijnych.

       Szkolenie miało miejsce w istniejącej od 1986 szkole językowej „Horizonte”, która posiada również akademik dla swoich studentów. Nauka trwała 2 tygodnie i obejmowała łącznie 60 godzin lekcyjnych. Moja grupa liczyła 10 osób i była dość zróżnicowana pod względem narodowości. Miałem okazję współpracować z dwoma paniami z Polski, trzema z Węgier, panią z Francji, Włoch oraz Japończykiem. Nasz kurs był przez stronę niemiecką doskonale przygotowany. W godzinach przedpołudniowych uczestniczyliśmy w zajęciach mających na celu przede wszystkim odświeżenie naszej wiedzy leksykalnej i gramatycznej, ćwiczyliśmy także rozumienie ze słuchu i oczywiście mówienie. Nasza niemiecka nauczycielka uwzględniła również nasze życzenia językowe i umiejętnie wplatała je w codzienną naukę. Po południu braliśmy udział w dwugodzinnych zajęciach, których celem było przybliżenie nam tematyki ściśle związanej z naszą pracą, czyli np. znaczenie muzyki i zabawy w nauce j. niemieckiego, fonetyka, historia najbardziej znanych marek niemieckich, system szkolnictwa a także wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. Po zajęciach i w weekend mogliśmy uczestniczyć w programie proponowanym przez organizatora kursu, a było to m. in. zwiedzanie Regensburga, rejs statkiem po Dunaju do budowli „Walhalla” upamiętniającej sławne postaci historyczne niemieckojęzycznego kręgu kulturowego, wycieczka do pełnego zabytków Bamberga, czy uczestnictwo w tematycznej wycieczce „Rzymianie w Regensburgu”.

        Bardzo interesujące, perfekcyjnie przygotowane zajęcia językowe, ciekawa tematyka lekcji popołudniowych, międzynarodowa grupa nauczycieli, wspaniała atmosfera w grupie oraz bardzo dobra współpraca z organizatorami kursu podniosły moje umiejętności językowe, co z pewnością przełoży się na jakość mojego nauczania. Dodając do tego wakacyjną pogodę i wyjątkowy nastrój i urok Regensburga otrzymujemy połączenie, którego wynikiem jest niezapomniany czas spędzony w Bawarii – wyjątkowym miejscu w Niemczech, naprawdę wartym zobaczenia!

Wiesław Susoł – nauczyciel j. niemieckiego.

Skip to content